אלצהיימר

הבדלים בעמידות לטאו פתולוגי – מדד להתקדמות אלצהיימר

מחקר פורץ דרך בנוגע לחלבון הטאו המהווה סימן היכר במחלה. רמה חינוכית גבוהה יותר ועובי קליפת המוח נמצאו קשורים לחוסן קוגניטיבי רב יותר לטאו פתולוגי

מחלת אלצהיימר - אילוסטרציה. הבדלים בין-אישיים בעמידות לטאו פתולוגי עשויים להיות חשובים להתקדמות המחלה
מחלת אלצהיימר - אילוסטרציה. הבדלים בין-אישיים בעמידות לטאו פתולוגי עשויים להיות חשובים להתקדמות המחלה

חלבון הטאו מהווה חלק בשלד התא. פגיעה בחלבונים אלו מהווה סימן היכר דומיננטי במחלת האלצהיימר ובמחלות נוספות. קבוצת חוקרים בינלאומית פרסמה לאחרונה עבודה פורצת דרך בכתב העת המדעי JAMA. החוקרים ניסו לבחון את הגורמים הדמוגרפיים (גיל, מין וחינוך), גנטיים, ונוירו-רדיוגרפיים (היפר-אינטנסיביות של חומר לבן ועובי קליפת המוח) הקשורים להבדלים בין-אישיים בחסינות של מבנה המוח והעמידות הקוגניטיבית לנוכחות של חלבון טאו כפי שנמצא בטומוגרפיה של פליטת פוזיטרון (PET).

המניע למחקר היה הצורך בהבנה טובה יותר של מידת הסבילות של אנשים לטאו פתולוגי, כפי שנמצא במחלת אלצהיימר (AD), תוך התמקדות בעמידות וחוסן מבנה המוח (עמידות מבנה המוח) והקוגניציה (חוסן קוגניטיבי) לשינויים פתולוגיים אלה.

במחקר רוחבי רוחבי זה, טאו PET בוצע מיום 1 ביוני 2014 עד 30 בנובמבר 2017, והקוגניציה הגלובלית נבדקה במשך שנתיים בשלושה מרכזי דמנציה בקוריאה הדרומית, שבדיה וארצות הברית. המחקר כלל משתתפים שנמצאו חיוביים לעמילואיד-β עם לקות קוגניטיבית קלה או דמנציה מסוג אלצהיימר. ניתוח נתונים בוצע מיום 26 באוקטובר 2018 ועד 11 בדצמבר 2019.

במחקר השתתפו 260 נבדקים (145 [55.8%] נשים; גיל ממוצעי69.2 שנים). במודלים מרובי משתנים, נשים וחולים צעירים היו בעלי עמידות מוחית גבוהה יותר לטאו פתולוגי.

רמה חינוכית גבוהה יותר ועובי קליפת המוח נמצאו קשורים לחוסן קוגניטיבי רב יותר לטאו פתולוגי.

מודלים מעורבים לינאריים הצביעו על אינטראקציה משמעותית של חוסן מוח × חוסן קוגניטיבי, עם שיפוע תלול יותר עבור אנשים עם חוסן מוחי נמוך וקוגניטיבי כאחד.

תוצאות המחקר מראות שלנשים וחולים צעירים עם אלצהיימר יש שמירה יחסית על מבנה המוח כאשר הם נחשפים לטאו פתולוגי ניאו-קורטיקלי. הבדלים בין-אישיים בעמידות לטאו פתולוגי עשויים להיות חשובים להתקדמות מחלת האלצהיימר, כיוון שלמשתתפים עם חוסן מוחי נמוך וקוגניטיבי היתה הירידה הקוגניטיבית המהירה ביותר לאורך זמן.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.