מחקרים

מה הקשר בין שינה לאפילפסיה?

גלים מוח איטיים שבדרך כלל מתרחשים במוח רק במהלך השינה נוכחים גם במהלך ערות אצל אנשים עם אפילפסיה, ועשויים להגן מפני עוררות מוחית מוגברת הקשורה למחלה

גלי מוח בשינה. אילוסטרציה

מחקר שפורסם בכתב העת Nature Communications יחד עם המכון הלאומי לחקר הבריאות והטיפול, בחן סריקות אלקטרואנצפלוגרם (EEG) מאלקטרודות במוחם של 25 חולים עם אפילפסיה מוקדית (סוג של אפילפסיה המאופיינת בהתקפים שמקורם בחלק מסוים במוח), תוך שהם ביצעו משימת זיכרון אסוציאטיבית.

האלקטרודות הוכנסו למוחם של החולים כדי לאתר פעילות חריגה ולדייק את הטיפול הכירורגי. במהלך המשימה הוצגו למשתתפים 27 זוגות תמונות שנותרו על המסך במשך שש שניות. התמונות היו בתשע קבוצות של שלוש – כל קבוצה הציגה תמונה של אדם, מקום וחפץ.

בכל אחד מהמקרים, המשתתפים היו צריכים לזכור אילו תמונות קובצו יחד. נתוני EEG נרשמו ברציפות לאורך כל המשימה. לאחר סקירת נתוני ה-EEG, הצוות מצא שמוחם של אנשים עם אפילפסיה ייצר גלים איטיים – שנמשכו פחות משנייה אחת – בזמן שהם היו ערים והשתתפו במשימה.

הופעתם של גלים איטיים בזמני ערות עלתה בהתאם לעלייה בעוררות המוחית והפחיתה את ההשפעה של קפיצות אפילפטיות על פעילות המוח. בפרט, חלה ירידה ב"ירי" של תאי עצב, אשר לדברי החוקרים יכול להגן מפני פעילות אפילפטית.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00