פעילות גופנית

נועו תנועו – על חשיבות כושר התנועה בגיל מבוגר

לפעולות היומיומיות שאנו מבצעים דוגמת ניקוי הבית, נשיאת סלי מצרכים או טיפוס במדרגות יש בסיס חיוני אחד ושמו תנועתיות (mobility). מהו כושר התנועה ומדוע חשוב לשמר אותו בעיקר בגיל מבוגר?

כושר התנועה. אל תוותרו על עבודות הבית
כושר התנועה. אל תוותרו על עבודות הבית

לרוב אנו לא מקדישים מחשבה מיוחדת לפעולות היומיומיות שאנו מבצעים דוגמת ניקוי הבית, נשיאת סלי מצרכים או טיפוס במדרגות, אך כולן חולקות בסיס חיוני אחד: תנועתיות (mobility). סמנתה קלייטון, ראש מחלקת חינוך גופני ב"הרבלייף", מסבירה כי תנועתיות אופטימלית, המוגדרת כקלות היחסית וחופש התנועה על כל צורותיו, היא גורם מרכזי בהתבגרות בכלל ובהזדקנות בריאה בפרט. כיוון שסדרי העדיפויות שלנו משתנים ואנחנו לא תמיד מקפידים לבצע את אותן פעילויות פיזיות כאשר אנחנו מתבגרים, לעתים קרובות אנחנו מאבדים את הכוח שנדרש לשמירה על טווחי תנועה בריאים של המפרקים.

מפרקים בריאים = תנועתיות טובה יותר

בריאות טובה של המפרקים היא חיונית לשמירה על כושר התנועה. ככל שאנחנו מתבגרים, מתרחשים שינויים בתנועתיות המפרקים שעלולים לפגוע בבריאות ובתפקוד הכלליים. ביצוע פעילות גופנית מתאימה בכל גיל מפחיתה כאבי מפרקים ומחזקת את השרירים המקיפים את המפרקים. פעילויות בעצימות נמוכה, שאינן מפעילות עומס על המפרקים, כוללות הליכה, רכיבה על אופניים, שחייה וגולף.

תנועתיות מופחתת עלולה לגרום לפציעה

כאשר אנחנו הופכים לפחות פעילים, השרירים שלנו מידלדלים, הגמישות פוחתת וטווח התנועה קטן. פציעות מתרחשות בדרך כלל כאשר שריר או מפרק נמתחים או מתאמצים מעבר ליכולתם. לפי המועצה האמריקאית לפעילות גופנית, כמה מהמפרקים (דוגמת עמוד השדרה המותני/הגב התחתון) נועדו להיות יציבים, בעוד מפרקים אחרים בגוף (דוגמת הירכיים והכתפיים) נועדו להיות גמישים יותר. חוסר תנועתיות מספקת באותם מפרקים עלול ליצור חוסר איזון שכנראה יגרום לתנועות מפצות ולסיכון מוגבר לפציעה.

מה ניתן לעשות כדי לשפר את כושר התנועה

פעילות גופנית סדירה משפרת את התנועתיות. לביצוע פעילות גופנית סדירה יש תועלות עצומות הכוללות את שיפור גמישות המפרקים, הבריאות ומצב הרוח. דוגמאות לתרגילי אימון תנועתיות כוללות עבודה עם גליל (foam roller), תרגול תנועתיות וביצוע מתיחות. אך לא רק: אם זמנכם בידכם, ותרו על עוזר/ת הבית ונקו בעצמכם. הקפידו ללכת ברגל למרחקים קצרים וארוכים וותרו על הנסיעה במכונית. העדיפו לטפס במדרגות הבית מאשר להגיע לדירתכם במעלית. אל תתעצלו ונסו לאמץ כמה שיותר פעולות פיזיות לחיי היומיום שלכם.

מחקרים הוכיחו כי תרגילי כוח משפרים גם את יכולת התנועה והליכה ממלאת תפקיד מרכזי בשמירה על תנועתיות, במיוחד בקרב האוכלוסיה המבוגרת. גם מתיחות מהוות חלק מפעילויות גופניות רבות כדי להגדיל את טווח התנועה של המפרקים. מתיחות דינמיות מבוקרות יגדילו את טווח התנועה וישפרו את כוח השרירים בהשוואה למתיחות סטטיות (מתיחה והחזקה) ומתיחה בליסטית (מתיחה תוך ביצוע תנועות דינמיות), לפי מחקר שפורסם במגזין Sports Medicine.

שמירה על תנועתיות וגמישות

אנחנו נוהגים להשתמש במילים "תנועתיות" ו"גמישות" לחלופין, אך הן אינן זהות. תנועתיות בריאה תסייע בהזזת הזרוע קדימה, אחורה, מצד לצד ובמעגלים. מאידך, גמישות היא יכולתו של השריר להתמתח – מה שמאפשר לכם להזיז את הזרוע. למרות שהן קשורות זו בזו, ההבדל בין תנועתיות וגמישות חשוב כיוון שהוא משפיע על האתלטיות ועל הסיכון לפציעות. כיוון שהתנועתיות כוללת מעבר בין מגוון תנועות מלא, אתם זקוקים לגמישות בשרירים כדי להיות ניידים.

תנועתיות מסייעת בתיקון חוסר האיזון השרירי שלנו, משפרת את היציבה שלנו, מסייעת במניעת פציעות, מאפשרת לנו לנוע בצורה יעילה יותר וטווח תנועה רחב יותר, גם בזמן האימונים וגם בביצוע התנועות היום-יומיות. לסיכום, פעילות גופנית יום-יומית בשילוב תזונה בריאה ומאוזנת תסייע בתמיכה בבריאות השרירים, העצמות והמפרקים ותשמור עליכם ניידים בכל גיל.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

0:00
0:00