דמנציה

תכונות האישיות בגיל ההתבגרות קשורות לדמנציה בהמשך החיים

מחקר בארה"ב: פנוטיפ האישיות של מתבגרים עשוי להיות גורם סיכון לדמנציה בגיל 70. הסיכון לדמנציה יורד בקרב מתבגרים ממעמד סוציו-אקונומי גבוה יותר

ההפחתה בסיכון לדמנציה קשורה לפנוטיפ מתבגר רגוע ובוגר
ההפחתה בסיכון לדמנציה קשורה לפנוטיפ מתבגר רגוע ובוגר

האם תכונות אופי בגיל ההתבגרות מנבאות סיכוי לדמנציה? פנוטיפ אישיות בגיל מבוגר נקשר בסיכוי להתפתחות המחלה בהמשך החיים במחקרים שנעשו על מבוגרים. עם זאת, לעתים קרובות שינויים נוירופתולוגיים יכולים להקדים את התסמינים הקוגניטיביים בעשרות שנים ועשויים להשפיע על האישיות עצמה. לפיכך, לא ברור אם פרופילי אישיות בעלי נטייה לדמנציה (נוירוטיות גבוהה ומצפוניות נמוכה) הם גורמי סיכון אמיתיים או רק תסמינים חבויים של מחלה שכבר קיימת.

קבוצת חוקרים ממספר מוסדות מובילים בארה"ב בראשות המחלקה לנוירולוגיה, המרכז הרפואי אוניברסיטת קולומביה, פרסמו עבודת מחקר בכתב העת המדעי JAMA. העבודה ניסתה לבחון האם האישיות במהלך גיל ההתבגרות – תקופה שבה סביר להניח כי פתולוגיה של דמנציה פרה-קלינית אינה קיימת – מהווה גורם סיכון למחלה בחיים המאוחרים יותר. הם ביקשו לבדוק האם ניתן להסביר את הקשר הזה על ידי גורמים בריאותיים בגיל ההתבגרות או על ידי שוני במעמד סוציו-אקונומי.

המשתתפים במחקר היו חלק ממדגם לאומי של תלמידי תיכון בשנת 1960. במחקר זוהו אנשים שקיבלו סיווג של מחלות דמנציה במהלך כל שנה בין 2011 ל-2013.

עשר תכונות אישיות נמדדו על ידי 150 שאלות. המצב הסוציו-אקונומי נמדד על ידי אומדן מבוסס על רמת השכלה הורית, הכנסה, עיסוק ובעלות על רכוש. המשתתפים נסקרו גם על גורמים דמוגרפיים וגובה ומשקל.

המדגם של 82,232 משתתפים כלל 50.1% נשים, עם גיל ממוצע של 15.8 שנים בתחילת המחקר ו-69.5 שנים במעקב.

סיכון נמוך יותר לדמנציה היה קשור לרמות גבוהות יותר של חיוניות. שלווה ובגרות הראו קשרים מגנים על דמנציה מאוחרת שהתרחבו עם מעמד סוציו-אקונומי גבוה יותר.

ממצאי המחקר מראים כי תכונות האישיות בגיל ההתבגרות קשורות לדמנציה בהמשך החיים באופן דומה למה שנצפה במחקרים על אנשים מבוגרים. יתרה מזו, ההפחתה בסיכון קשורה לפנוטיפ מתבגר רגוע ובוגר. הסיכון יורד בקרב מעמד סוציו-אקונומי גבוה יותר. פנוטיפ אישיות עשוי להיות גורם סיכון עצמאי אמיתי לדמנציה עד גיל 70, וזאת כמעט חמישה עשורים לפני התפתחותה תוך אינטראקציה עם המצב הסוציו-אקונומי של מתבגרים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.