הסוף לצרבות המעיקות – ללא צורך בניתוח

ד"ר דניאלה מונטאנו מסבירה על טיפול עם אחוזי הצלחה גבוהים, שיעזור לך לחזור ליהנות מאוכל ללא חשש, יחסוך ממך תרופות נוגדות חומצה ואף ימנע סיבוכים רפואיים עתידיים

ריפלוקס, צרבת. אילוסטרציה

על החזר חומצי לוושט לא בטוח ששמעתם. אבל מה אם נציג אותה בשמה הפשוט והמוכר יותר – "צרבת"? בוודאי שכן, הרי מדובר על התלונה הכי נפוצה בקרב מטופלי גסטרו בכל העולם. קרוב לוודאי שאין בן אדם שלפחות פעם אחת בחיים סבל מתופעה מרגיזה זאת, שפוגמת באיכות החיים וגורמת לתחושה לא נעימה, לעיתים לשעות ארוכות. הסיבה לכך היא חולשת השסתום המפרידה בין הוושט והקיבה.

אך לא מדובר רק בחוסר נעימות רגעי – אם תופעה זו חוזרת בתדירות גבוהה, עלולים להתפתח סיבוכים רפואיים רבים: דלקת בוושט, צרידות, שיעול ועוד. במקרים כאלו, יש צורך בשינוי אורחות החיים: הקפדה על תזונה חדשה ומוגבלת ונטילת תרופות נוגדות חומצה. למרבה הצער, לעיתים גם טיפול זה אינו מסייע דיו. במקרים כאלו, ניתן לפנות לפתרון כירורגי לתיקון וחיזוק השסתום בין הוושת לקיבה, על ידי ניתוח NISSEN.

בשנת 2005 פותחה והוכנסה לשימוש בארה"ב שיטה אנדוסקופית חדשה לתיקון השסתום בין הוושט לקיבה בשם TIF. עד היום בוצעו יותר מ-30,000 טיפולים על ידי פעולה זאת, שעוזרת לאנשים שסובלים מצרבות קבועות לחזור לחיים "רגילים". יותר מ-86% מהמטופלים דיווחו על החלמה מלאה והיעדר צרבות, כ-80% הפסיקו להשתמש בתרופות נוגדות חומצה אותן נטלו בקביעות עד אז, כאשר האפקט של הטיפול הוא ארוך טווח ונמשך אפילו למעלה מעשור. בנוסף, הסיכויים לסיבוך נדירים מאוד ועומדים על פחות מ-0.5%.

שיטת הטיפול לא כוללת ניתוח ומבוצעת דרך אנדוסקופיה (גסטרוסקופיה) – ללא צורך בפתיחת הבטן. הפעולה מבוצעת בהרדמה כללית ואורכת כחצי שעה בלבד, כאשר מרבית המטופלים נשארים ללילה אחד של השגחה ומשתחררים כבר למחרת.

אחרי הטיפול לחיזוק השסתום בין הוושט לקיבה, חשוב להקפיד על דיאטה נוזלית למשך שבועיים ודיאטה רכה לשבועיים נוספים, לפני שתשובו לתפריט רגיל. החזרה לשגרה מהירה מאוד, כאשר כחודש בלבד לאחר הטיפול ניתן להפסיק להשתמש בתרופות נוגדות חומצה. בהשוואה לניתוח כירורגי מאותו סוג, ההצלחה היא דומה ואף לא פחות טובה בטיפול הלא ניתוחי, בעזרת TIF.

בשנים האחרונות, גם אנחנו התחלנו לעבוד עם מכשירים אלו בהצלחה רבה ומטופלים שלנו יכולים ליהנות מטיפול לא ניתוחי לצרבת – ובעזרתו להיגמל מתרופות קבועות לחומציות יתר. במקרים מסוימים, ניתן לבצע טיפול משולב ניתוחי ואנדוסקופי למחלת GERD רפלוקס – ולתיקון של בקעים ספרתים גדולים.

לשאלות ולמידע נוסף ניתן ליצור קשר עם ד"ר דניאלה מונטאנו – מומחית לגסטרואנטרולוגיה ורפואה פנימית, המשמשת כרופאה בכירה במחלקה לגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע.

טלפון: 052-2161312
דוא"ל: Dr.DanielaM2022@gmail.com
כתובת: שדרות יצחק רגר 11, באר שבע

0:00
0:00