מלריה

אושר לשימוש החיסון הראשון בעולם למלריה

ארגון הבריאות העולמי אישר את החיסון נגד המחלה הטפילית לשימוש באפריקה

מלריה. אילוסטארציה

ארגון הבריאות העולמי המליץ ​​בשבוע שעבר על הפצת החיסון הראשון למלריה, בצעד שמומחים מקווים שיציל עשרות אלפי ילדים בכל שנה ברחבי אפריקה. החיסון, שנקרא  RTS,S ושמו המסחרי Mosquirix פותח על ידי חברת התרופות הבריטית GlaxoSmithKline (GSK) והוא נבדק בפיילוט שנערך משנת 2019 במסגרתו חוסנו יותר מ-800,000 ילדים בגאנה, קניה ומלאווי.

יעילותו של החיסון מוגבלת, והוא מנע 39% מקרי המלריה ו-29% מקרי מלריה קשים בקרב ילדים קטנים באפריקה במשך ארבע שנות הניסויים הקליניים. אולם באוגוסט התגלה שכאשר נותנים את החיסון לילדים קטנים ביחד עם תרופות למלריה, מספר האשפוזים ומקרי המוות ירד ב-70%.

המלריה היא אחד מגורמי המוות העיקריים בעולם, בפרט בקרב ילדים בעולם השלישי. המלריה מופצת על ידי יתושות אנופלס שבעקיצתן מעבירות לגוף טפיל חד תאי שפוגע בעיקר בכדוריות הדם האדומות.  במקרים קשים, נגרם נזק גם לאיברים חיוניים בגוף עקב אנמיה וחסימת כלי דם.

ישנם יותר ממאה סוגים של טפיל המלריה וחיסון RTS,S מכוון לסוג הקטלני והנפוץ ביותר באפריקה: Plasmodium falciparum. בחיסון ייעשה שימוש רק באפריקה, משום שזה הטפיל הנפוץ והקטלני ביותר ביבשת. בארצות אחרות יש טפילים מסוגים אחרים שהחיסון אינו יכול להגן מפניהם. בשבוע שעבר פרסמנו ידיעה על כך שהתרופה המובילה לטיפול במחלת המלריה מאבדת את יעילותה באפריקה משום שהטפיל המועבר באמצעות היתושות, פלסמודיום פלציפרום, מפתח עמידות לתרופה.

היו חששות שההתקדמות שנרשמה בעשרות השנים האחרונות לקראת מיגור המחלה נעצרו אחרי שבמדינות מסוימות, כמו אריתריאה וסודן, נרשמה עלייה משמעותית במספר החולים והמתים מהמחלה בשנים האחרונות. בשנת 2019 מתו 409,000 איש מהמחלה, רובם באפריקה. יותר מ-270 אלף מהקורבנות היו ילדים מתחת לגיל חמש. מומחים מקווים שאישור החיסון יגביר מחדש את המירוץ למציאת חיסונים אחרים, מסע שנמשך כמעט מאה שנה.

מדענים ממכון ג'נר מאוניברסיטת אוקספורד פיתחו במקביל חיסון משלהם למלריה. מוקדם יותר השנה הם אמרו שהחיסון שפיתחו הראה תוצאות של 75% יעילות. במשך 12 חודשים החיסון הראה עד 77% יעילות בניסוי על 450 ילדים בבורקינה פאסו. כעת מתחילים ניסויים גדולים יותר, בהם ישתתפו 4,800 ילדים בארבע מדינות.

חברת GSK מסרה כי היא מחויבת לספק עד 15 מיליון מנות חיסון בשנה, במחיר שלא יהיה יותר מ-5% מעל עלות הייצור, והיא תעבוד עם שותפים, עמותות, וממשלות כדי לספק מנות נוספות של חיסונים. למרות יעילותו הנמוכה היחסית של החיסון, השאיפה היא שהשילוב של החיסון עם תרופות נגד מלריה ורשתות נגד יתושים יפחיתו את משמעותית את שיעור האשפוזים והתמותה מהמחלה.

החיסון ניתן בארבע מנות כדי להיות יעיל: שלוש מנות ראשונות ניתנות בהפרש של חודש בגיל חמישה, שישה ושבעה חודשים, ויש צורך במנת בוסטר נוספת בסביבות גיל 18 חודשים.

למה לקח יותר מ-100 שנה לפתח חיסון נגד מלריה?

אחרי שראינו את העולם מפתח חיסונים נגד קורונה בזמן שיא, נשאלת השאלה, מדוע לקח כל כך הרבה זמן לפתח חיסון למלריה?

הסיבה היא שמלריה נגרמת על ידי טפיל שהוא הרבה יותר מורכב ומתוחכם מהנגיף שגורם לקורונה. טפיל המלריה התפתח כדי להתחמק ממערכת החיסון שלנו. זו הסיבה שצריך להידבק במלריה פעם אחר פעם לפני שמתחילים לקבל הגנה חיסונית טבעית מוגבלת מאוד.

יש למחלה מחזור חיים מסובך בין שני מינים (בני אדם ויתושים), ואפילו בתוך גופנו הטפיל משתנה בין צורות שונות כשהוא מדביק תאי כבד ותאי דם אדומים. החיסון שפותח מסוגל להגן נגד צורה אחת של הטפיל, הספורוזואיט, השלב שבין עקיצת היתושה לבין הגעת הטפיל לכבד. זאת גם הסיבה שהחיסון יעיל 'רק' ב-40%

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.