מחקרים

איך ייראה עולם בו אלצהיימר היא מחלה ניתנת לטיפול?

ייתכן ששירותי הבריאות יצטרכו להשתנות משמעותית כדי להבטיח שלכל החולים תהיה גישה שווה לטיפולים החדשים לאלצהיימר, כך על פי מחקר חדש

אלצהיימר ותנודות במצב הרוח. אילוסטרציה

תרופות חדשות בעלות פוטנציאל לשנות את מהלך מחלת האלצהיימר צפויות להיות מאושרות עד אמצע השנה – וייתכן ששירותי הבריאות יצטרכו להשתנות משמעותית כדי להבטיח שלכל החולים תהיה גישה שווה לטיפולים החדשים, כך על פי מחקר חדש שבוצע בראשות צוות חוקרים מאוניברסיטת קווין מרי בלונדון ואוניברסיטת קולג' לונדון (UCL).

מחלת האלצהיימר היא הגורם השכיח ביותר לדמנציה. כך למשל, מתוך 944,000 האנשים החיים עם דמנציה בבריטניה, 60-80% מהם סובלים מאלצהיימר. נכון לעכשיו, התרופות הזמינות היחידות לאלצהיימר מטפלות בעיקר בסימפטומים. עם זאת, ניסויים קליניים חדשים מראים שטיפולים חדשים – המסייעים בהסרת 'פלאקים' שנוצרים על המוח – עשויים להאט את התקדמות המחלה, והם צפויים להיות מאושרים לטיפול בקרוב.

כיום, הטיפול בדמנציה מתרכז בעיקר סביב מרפאות זיכרון המונחות על ידי פסיכיאטרים בקהילה, מה שעלול על פי המחקר החדש להפחית את הסיכוי לקבל את הטיפולים החדשים. לפי המחקר, מתן טיפולים אלו ידרוש בנייה מחדש של שירותי הדמנציה הקיימים – החל מקביעת הזכאות ועד מתן הטיפול עצמו, כולל מעקב. זה ידרוש גם צוות נוסף והכשרה הקשורה בהדמיה ובאבחון, שירותי פתולוגיה, ושירותים קליניים אחרים נוספים. בנוסף, זה גם ידרוש גישה למעבדות שיכולות לבצע בדיקת סמנים ביולוגיים כדי לאשר אם מטופל כשיר לטיפול.

עורכי המחקר מציינים כי ההשקה הפוטנציאלית של טיפולים אלו מציבה אתגרים משמעותיים ויש לה פוטנציאל אמיתי להגביר את אי השוויון הקיים בגישה לשירותי בריאות.

החוקרים מצאו כי בהינתן המערכת הקיימת כיום, רק אחוז קטן יופנה ככל הנראה לבחינת הזכאות לטיפול החדש. בנוסף, הם גם הראו כי כיום רק פחות מ-1% מהסובלים מהמחלה פונים לבדיקות מעמיקות לאבחון המחלה, מה שעלול להגביר בחדות את העומס על בדיקות האבחון הללו.

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00