מחקרים

איך ירידה ב"כימיקל האושר" קשורה לאלצהיימר?

הממצאים תומכים בראיות ההולכות ומצטברות לכך ששינויים מדידים במוח מתרחשים אצל אנשים עם בעיות זיכרון קלות הרבה לפני אבחון אלצהיימר

אלצהיימר. אילוסטרציה

בהשוואה בין סריקות PET של יותר מ-90 מבוגרים עם וללא ליקוי קוגניטיבי קל, חוקרים מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס טוענים כי רמות נמוכות יחסית של מה שמכונה ״כימיקל האושר" – סרוטונין – במבוגרים עם ליקוי קוגניטיבי קל עשויות לקחת חלק בהיווצרות בעיות זיכרון, כולל מחלת אלצהיימר.

הממצאים, שפורסמו לראשונה בכתב העת Journal of Alzheimer's Disease, תומכים בראיות ההולכות ומצטברות לכך ששינויים מדידים במוח מתרחשים אצל אנשים עם בעיות זיכרון קלות הרבה לפני אבחון אלצהיימר, ועשויים להציע מטרות חדשות לטיפולים על מנת להאט או לעצור את התקדמות המחלה.

"המחקר מראה כי אנשים עם ליקוי קוגניטיבי קל כבר מראים אובדן של טרנספורטר סרוטונין. מדד זה המשקף ניוון סרוטונין קשור לבעיות זיכרון, גם כאשר אנו לוקחים בחשבון במודל הסטטיסטי שלנו מדדי MRI של ניוון עצבי ומדדי PET של חלבון העמילואיד הקשורים למחלת אלצהיימר", אומרת גוון סמית, פרופסור לפסיכיאטריה ומדעי ההתנהגות בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

״ליקוי קוגניטיבי קל״ מתאר את השלב האבחנתי בין תפקוד מוחי תקין בהזדקנות לבין מחלת אלצהיימר. תסמינים של ליקוי קוגניטיבי קל כוללים שכחה תכופה של אירועים אחרונים, קושי במציאת מילים ואובדן חוש הריח.

אלה עם ליקוי קוגניטיבי קל עשויים להישאר בשלב זה ללא הגבלת זמן, או להתקדם לצורות חמורות יותר של ליקוי קוגניטיבי, מה שמעלה את הדחיפות לחיפוש אחר סמנים מנבאים להחמרה והתערבויות מניעתיות מוקדמות, כך אומרים החוקרים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00