מחקרים

איך ניתן לטפל בזיהומים חוזרים של חיידק מעיים נפוץ?

האגודה הגסטרואנטרולוגית האמריקאית ממליצה על השתלת מיקרוביוטה מהצואה לרוב החולים עם זיהום חוזר של חיידק המעיים הנפוץ Clostridioides difficile (C. diff)

קלוסטרידיום-דיפיציל.-אילוסטרציה

בהנחיות המבוססות הראשונות שפורסמו על השימוש בטיפולים מבוססי מיקרוביוטה מהצואה לטיפול במחלות במערכת העיכול, האגודה הגסטרואנטרולוגית האמריקאית ממליצה על השתלת מיקרוביוטה מהצואה לרוב החולים עם זיהום חוזר של בחיידק המעיים הנפוץ Clostridioides difficileי(C. diff).

מיקרוביוטה היא אוכלוסיית החיידקים המתקיימת בצורה טבעית ותקינה בגוף. "באמצעות השתלת מיקרוביוטה מהצואה, אנו לוקחים צואה מתורם בריא ומעבירים אותה למעי הגס של האדם עם זיהומים חוזרים בחיידק C. diff, ובכך מחזירים את האיזון למיקרוביום המעי שלו", מסבירה מחברת ההנחיות, ד"ר אן פירי. "השתלת מיקרוביוטה מהצואה היא טיפול בטוח ויעיל עם מספיק ראיות מדעיות בכדי להציע אותו לרוב החולים עם שתי חזרות או יותר של זיהום בחיידק C. diff במעי".

בארה"ב, כמעט חצי מיליון אנשים בכל שנה חווים זיהום C. diff. אחד מכל שישה אנשים אלה יתמודד עם הישנות של הזיהום C. diff תוך שבועיים עד שמונה שבועות מהזיהום הראשוני.

לחולים עם זיהום חוזר של  C. diff בסיכון גבוה להישנות הזיהום, האגודה הגסטרואנטרולוגית האמריקאית ממליצה על שימוש בטיפול מבוסס השתלת מיקרוביוטה מהצואה לאחר השלמת טיפול באנטיביוטיקה סטנדרטית. רק חולים עם דיכוי חיסוני חמור (כגון חולים עם ספירת נויטרופילים נמוכה או חולים שעברו השתלת מח עצם) אינם נכללים בהמלצה זו.

לחולים מאושפזים עם זיהום C. diff חמור, האגודה הגסטרואנטרולוגית האמריקאית ממליצה על השתלת מיקרוביוטה מהצואה לאחר טיפול אנטיביוטי סטנדרטי בחולים נבחרים במידה ואין שיפור.

טיפולי השתלת מיקרוביוטה מהצואה אינם מומלצים כטיפול במחלות מעי דלקתיות או תסמונת המעי הרגיז. האגודה הגסטרואנטרולוגית האמריקאית מעודדת חולים המעוניינים בהשתלת מיקרוביוטה מהצואה למחלות מעי שמקורן אינו זיהום ב-C. diff להשתתף בניסויים קליניים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00