מחקרים

איך שימוש בטלפון סלולרי משפיע על איכות הזרע?

המחקר מראה כי שימוש תכוף בטלפונים ניידים נקשר לריכוז זרע נמוך יותר ולירידה בספירת הזרע הכוללת

טלפון סלולרי. אילוסטרציה

האם קרינה אלקטרומגנטית הנפלטת מטלפונים סלולריים משפיעה על איכות הזרע? בעוד גורמים סביבתיים וגורמי אורח חיים שונים הוצעו כדי להסביר את הירידה באיכות הזרע שנצפתה במהלך חמישים השנים האחרונות, תפקידם של טלפונים ניידים טרם הוכח. צוות מאוניברסיטת ז'נבה, בשיתוף עם המכון השוויצרי לבריאות הטרופית ובריאות הציבור, פרסם מחקר חתך גדול בנושא.

המחקר מראה כי שימוש תכוף בטלפונים ניידים נקשר לריכוז זרע נמוך יותר ולירידה בספירת הזרע הכוללת. עם זאת, החוקרים לא מצאו כל קשר בין שימוש בטלפון סלולרי לבין תנועתיות זרע נמוכה והמורפולוגיה של תאי הזרע (הצורה של התאים). התוצאות פורסמו בכתב העת Fertility & Sterility.

איכות הזרע נקבעת על ידי הערכת פרמטרים כגון ריכוז זרע, ספירת זרע כוללת, תנועתיות זרע ומורפולוגיה של הזרע. על פי הערכים שנקבעו על ידי ארגון הבריאות העולמי, לגבר ייקח ככל הנראה יותר משנה להפרות אישה ולהכניסה להריון אם ריכוז הזרע שלו נמוך מ-15 מיליון תאי זרע למיליליטר. בנוסף, אחוז הסיכוי להריון יקטן אם ריכוז הזרע נמוך מ-40 מיליון למיליליטר.

מחקרים רבים הראו כי איכות הזרע ירדה במהלך חמישים השנים האחרונות. דווח כי ספירת הזרע ירדה מממוצע של 99 מיליון זרע למיליליטר ל-47 מיליון למיליליטר. תופעה זו נחשבת לתוצאה של שילוב של גורמים סביבתיים (משבשים אנדוקריניים, חומרי הדברה, קרינה) והרגלי חיים (תזונה, אלכוהול, מתח, עישון).

נתונים מהמחקר הנוכחי חשפו קשר בין שימוש תכוף בטלפון הסלולרי לבין ריכוז זרע נמוך יותר. ריכוז הזרע החציוני היה גבוה משמעותית בקבוצת הגברים שלא השתמשו בטלפון יותר מפעם בשבוע (56.5 מיליון למ"ל) בהשוואה לגברים שהשתמשו בטלפון יותר מ-20 פעמים ביום (44.5 מיליון למ"ל). הבדל זה מתאים לירידה של 21% בריכוז הזרע עבור משתמשים תכופים בהשוואה למשתמשים לעיתים רחוקות (פחות מפעם אחת בשבוע).

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00