תזונה

אין תועלת קוגניטיבית ארוכת טווח בפורמולות מועשרות לתינוקות

היכולות הקוגנטיבית של מתבגרים שצרכו פורמולות מועשרות כתינוקות לא היו טובות יותר מאלה שהוזנו בפורמולות רגילות

מזון לתינוק. אילוסטרציה
מזון לתינוק. אילוסטרציה

תינוקות שנתנו להם פורמולת תינוקות מועשרת לא הציגו יתרון בביצועים אקדמיים מאוחר יותר כמתבגרים, כך התברר במחקר שנערך בבריטניה ופורסם בכתב העת BMJ.

החוקרים השתמשו בציוני בחינות במתמטיקה של תלמידים בני 16, ולא נמצאו הבדלים משמעותיים בציונים של תלמידים אשר כתינוקות השתתפו בניסויים קליניים לבדיקת פורמולות מועשרות בחומצות שומן בלתי רוויות ארוכות שרשרת (LCPUFA), ברזל או חומרים מזינים אחרים, לעומת תלמידים שניזונו מפורמולות רגילות. למעשה, החוקרים דיווחו שנצפתה ירידה קלה בביצועים האקדמיים של ילדים בני 11, שכאשר היו תינוקות קיבלו פורמולה בתוספת LCPUFA. בחלב אם, רמות חומצות השומן הארוכות משתנות מאוד, וקשה להצביע על כמות אופטימלית עבור תחליף חלב, אמרו החוקרים.

באנגליה יש חובה להוסיף LCPUFA לכל הפורמולות לתינוקות, שכן החומר נחשב כתומך בהתפתחות עצבית ובחדות הראייה. בארה"ב ובישראל, התוספת אופציונלית. אולם התוצאות של מחקרים על תוספי חומצות שומן אינן חד משמעיות. לטענת החוקרים, ממצאי המחקר שלהם מצטרפים לראיות מצטברות לכך שההצהרות לגבי הוספת LCPUFA למזון לתינוקות עשויות להיות מטעות.

לפי סקירה שפורסמה ב-BMJ בחודש שעבר, 80% מהמחקרים שפורסמו לאחרונה על פורמולות לתינוקות היו מוטים מאוד ורק 14% נערכו ללא תלות בחברות המייצרות את פורמולות. בנוסף, המחקרים הללו לא כללו נתונים חזקים על תוצאות לטווח ארוך.

בעוד שבמחקרים ארוכי טווח קודמים היו שיעורי נשירה גבוהים של משתתפי המחקר, במחקר הנוכחי הנשירה היתה נמוכה שכן לא היה צורך במעקב ישיר כדי להשיג את ציוני המבחנים של בני הנוער שהשתתפו כתינוקות בניסויים הקליניים הראשוניים, וניתן היה להשיג ציונים של 86% מהמשתתפים בניסויים הקליניים, לעומת מחקרים ארוכי טווח בהם רק פחות ממחצית ממשתתפי הניסוי הראשוני כתינוקות השתתפו במחקר כבוגרים.

כתוצאה מכך, טוענים החוקרים, המדיניות לגבי תזונות תינוקות נקבעה על בסיס עדויות לא מספקות על ההשפעות ארוכות הטווח של תוספי הפורמולה על קוגניציה. החוקרים טוענים שהנתונים לטווח ארוך של המחקר שלהם הם הטובים ביותר בשלב זה, ומסקנתם היא שאין יתרונות ארוכי טווח על הקוגניציה לתחליפי חלב מועשרים ב-LCPUFA. לפי המחקר, גם לתוסף הברזל בפורמולה, שנועד לתמוך בהתפתחות עצבית, לא היתה השפעה קוגניטיבית מועילה ארוכת טווח, דיווחו החוקרים, והוסיפו שגם מחקרים קודמים לא מצאו תועלת קוגניטיבית ברורה בתוסף זה לפורמולות לתינוקות.

במאמר מערכת שפורסם ב-BMJ, נכתב שחלב אם מכיל רק מעט ברזל, וייתכן שהסיבה האבולוציונית לכך היא שברזל במעיים מקל על הצמיחה של חיידקים פתוגניים. כותבי המאמר סבורים שלאור חוסר התועלת בתוספת הברזל והשפעתו השלילית האפשרית על גדילה וכעת על קוגניציה, יש לשקול מחדש את התקנות הנוכחיות המסדירות את הרכב הפורמולה לתינוקות ברחבי העולם.

במחקר הנוכחי נאספו באופן אקראי 7 ניסויים קליניים אקראיים שנערכו בין השנים 1993-2001. ל-86% מהמשתתפים בניסויים אלה היו תוצאות של מבחני מתמטיקה כלל ארציים שניגשים אליהם בגיל 16. עם זאת, החוקרים מציינים שהניסויים הקליניים התרחשו לפני 20 שנה, וייתכן שההרכבים של פורמולות לתינוקות השתנו מאז.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

0:00
0:00