מחקרים

לא רק בישראל: למה כל כך הרבה צרפתים מתנגדים לחיסונים?

חוקרים בצרפת בדקו את השפעה של מאפייני החיסון, מידע הנוגע לחיסוניות עדר והמלצות רופאי המשפחה על חוסר הנכונות של אנשים בגיל העבודה להתחסן

חיסון לקורונה. אילוסטרציה
חיסון לקורונה. אילוסטרציה

במחקר שתוצאותיו פורסמו לאחרונה בכתב העת The Lancet Public Health העריכו החוקרים  את ההשפעה של מאפייני החיסון, מידע הנוגע לחיסוניות עדר והמלצות רופאי המשפחה על חוסר הנכונות של אנשים בגיל העבודה בצרפת להתחסן.

במחקר הוכללו אנשים בני 18-64 שנה שלא חלו בקורונה. המשתתפים נבחרו באקראי מסקר מקוון שנערך בצרפת ביולי 2020 ובוצעה חלוקה של המשתתפים לפי גיל, מין, השכלה, גודל משק הבית ואזור מגורים כך שייצגו את האוכלוסיה הכללית בצרפת.

המשתתפים מילאו שאלון אשר כלל פרטים בנוגע לרקע הרפואי שלהם, גישתם לחיסונים אחרים, גורמי סיכון למחלת קורונה קשה וניסיון אישי עם המחלה.

בנוסף, המשתתפים חולקו לשלוש קבוצות כאשר כל קבוצה קיבלה מידע שונה לגבי חיסוניות עדר: צורך בחיסון של 50% מהאוכלוסיה לפחות על מנת להגיע לחיסוניות עדר, צורך בחיסון של מעל 50% מהאנשים בגילאי 18-64 על מנת להגיע לחיסוניות עדר וקבוצה שלא קיבלה שום מידע לגבי חיסוניות עדר.

זאת ועוד, המשתתפים חולקו לקבוצה שבה רופא המשפחה המליץ על קבלת החיסון וקבוצה שבה לא ניתנה המלצה כלשהי על ידי רופא המשפחה. בהמשך המשתתפים מילאו שמונה שאלות הנוגעות למוכנותם לקבל את החיסון על בסיס יעילותו, הסכנה בפיתוח תופעות לוואי קשות, מקום הייצור ומקום מתן החיסון.

תוצאות המחקר הדגימו כי מתוך 1,942 אנשים שמילאו את הסקר, 28.8% לא היו מוכנים כלל לקבל את החיסון. החוקרים מצאו כי חוסר מוכנות לקבל את החיסון היה קשור עם מין אישה, גיל (עם קשר בצורת U), רמת השכלה נמוכה, היענות נמוכה לחיסונים בעבר והעדר מחלות כרוניות.

סירוב מוחלט לקבל את החיסון נמצא קשור עם תפישה כי המחלה אינה חמורה בעוד שהיסוס לקבלו היה יותר שכיח בקרב אנשים שקיבלו הסבר על חיסוניות עדר ובאנשים עובדים לעומת אלה שאינם עובדים. בנוסף, נצפה כי חיסונים המיוצרים בסין ושיעור גבוהה יותר של תופעות לוואי קשות היו קשורים עם הססנות גבוהה יותר לקבל את החיסון.

החוקרים מסכמים כי רמת המוכנות לקבל חיסון כנגד קורונה תלויה במאפייני החיסון ובאסטרטגיית החיסונים הלאומית כמו גם במאפיינים סוציואקונומיים ותפישת המחלה על ידי המשתתפים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.