השמנה

אפשר עדיין לתקן: ירידה במשקל ותזונה נכונה במצבי טרום סוכרת

אובחנתם כטרום סוכרתיים? מחקר חדש מעיד: ניתן לאזן את המצב, להגיע לתפקוד טוב יותר של הכליות וכלי הדם ולמנוע התפתחות סוכרת מסוג 2

סוכרת ואורח חיים. אילוסטרציה
סוכרת ואורח חיים. אילוסטרציה

השמנת יתר, טרום סוכרת וסוכרת הן מחלות שקשורות אלו באלו באופן משמעותי, כאשר אנו עדים לעלייה משמעותית במספר האנשים שאובחנו כטרום סוכרתיים או סוכרתיים בעולם המערבי.

טרום סוכרת הוא מצב שכיח מאוד בקרב אנשים המתמודדים עם השמנה, והוא למעשה שלב אחד לפני התפתחות סוכרת מסוג 2 ומצב שמעלה את הסיכון למחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם ועוד.

לאחרונה, המרכז הגרמני לחקר הסוכרת פרסם מחקר חדש שבדק האם ניתן לאזן מצב של סוכרת וטרום סוכרת ולהביא להפוגה. כלומר, למצב שבו רמות הסוכר בדם חוזרות לנורמה. המחקר העלה כי במקרה של סוכרת מסוג 2 כיום ניתן לשפר את מדדי הסוכר בקרב אנשים שירדו משמעותית במשקל, אך לרוב, מי שאובחן כבר עם סוכרת מסוג 2 יחזור ויפתח אותה שוב בתוך כמה שנים. מנגד, המחקר העלה כי ניתן לאזן מצב של טרום סוכרת על ידי ירידה במשקל, להוביל לתפקוד טוב יותר של הכליות וכלי הדם ואף למנוע התפתחות סוכרת מסוג 2.

המחקר משמעותי מאוד בקרב מי שאובחנו כטרום סוכרתיים, מאחר שהם נמצאים בסיכון גבוה להתפתחות מחלות וניתן למנוע זאת באמצעות שינוי הרגלי חיים.

"טרום סוכרת היא ההזדמנות להניע טיפול הוליסטי במטרה למנוע התפתחות למחלות הסוכרת ולסיבוכיה", מסביר ד"ר מיכאל ויינפאס, רופא סוכרת והשמנה במרפאת MNT, יועץ ארצי במכבי שירותי בריאות, ומוסיף: "ההתערבות חייבת להיות קודם כל באורח החיים ולכלול תזונה נכונה, פעילות גופנית, גמילה מעישון וסיגול הרגלים נכונים".

לדבריו, "ככל שנצליח להתערב מוקדם במהלך המחלה ואף לפניה, הסיכוי לחזור למצב של סוכר תקין גדל, וככל שכלי הדם פחות חשופים לסוכרים גבוהים, כך קטנים הסיכונים לסיבוכים, הן של כלי דם קטנים (כמו סיבוכים הקשורים בכליות ובעיניים) והן של כלי הדם הגדולים (כמו בלב ובמוח)".

ד"ר ויינפאס מוסיף כי "מחקרים הוכיחו שעצם הירידה במשקל מפחיתה משמעותית את המעבר מטרום סוכרת לסוכרת". טרום סוכרת הוא מצב הפיך ולכן חשוב ביותר להיעזר בצוות רפואי רב מערכתי – מרופא שיכול להתאים טיפול תרופתי שמסייע לירידה במשקל ושמירה עליו, עד לתזונאית שתסייע בשינוי הרגלי האכילה כך שערכי הסוכר בדם יחזרו למצב תקין.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00