חיסון לקורונה

ארה"ב תערוך מחקרים לבדוק קשר אפשרי בין חיסוני קורונה לווסת

אלפי נשים דיווחו שהחיסונים גרמו לדימומים ולשינויים במחזור החודשי שלהן

מחזור חודשי, אי סדירות. אילוסטרציה

חמישה צוותי מחקר מהאוניברסיטאות המובילות בארה"ב יתחילו לחקור קשר אפשרי בין ווסת לא סדירה לבין חיסונים נגד קורונה בהמשך השנה בשל דיווחים של נשים על אי סדרים במחזור החודשי שהופיעו לאחר נטילת החיסון.

חיסונים נגד קורונה עלולים לגרום למספר תופעות לוואי, שהן לרוב קלות, ואשר עלו בניסויים הקליניים לפני אישור התרופה. עם זאת, שינויים בווסת או דימום לא צפוי מהנרתיק לא היו בין תופעות הלוואי שהוזכרו עבור החיסונים. למרות זאת, יותר מ-30,000 נשים דיווחו על שינויים במחזור החודשי בעקבות החיסון נגד קורונה. רובן דיווחו שהמצב חזר לקדמותו במחזור שלאחר מכן. חלק מהתסמינים המתוארים כוללים ווסת כואבת, מחזוריות לא סדירה ודימום כבד. נשים לאחר גיל המעבר דיווחו על דימום ראשון מזה שנים.

צוותים באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, בית הספר לרפואה של הרווארד, אוניברסיטת בוסטון, אוניברסיטת מישיגן סטייט ואוניברסיטת בריאות ומדע באורגון יערכו מחקרים על נשים מכל הגילאים והרקעים שלא קיבלו את החיסון על מנת להשוות בין מאפייני הווסת לפני ואחרי החיסון. המחקרים יתמכו על ידי המכון הלאומי לבריאות בארה"ב ויימשכו כשנה.

"החוקרים יעריכו את שכיחותם וחומרתם של שינויים במאפייני הווסת לאחר החיסון כולל אורך הווסת, כמות הדימום, ותסמינים אחרים", נמסר מה-NIH בהודעה לעיתונות. "מספר פרויקטים מבקשים גם לפענח את המנגנונים העומדים בבסיס ההשפעות הפוטנציאליות של חיסוני קורונה על המחזור החודשי על ידי בחינת מאפיינים חיסוניים והורמונליים בדגימות דם, רקמות ורוק שנלקחו לפני ואחרי החיסון," נמסר בהודעה.

במאמר מערכת של כתב העת British Journal of Medicine מהשבוע שעבר, מדענים קוראים להמשיך ולחקור את ההשפעות האפשריות של חיסוני הקורונה על בריאות נשים ועל הווסת שלהן, על מנת לקבוע אם יש קשר בין הדברים, ומה מעורר תגובה זו אצל נשים מסוימות. "אם יש קשר, סביר להניח שהוא נובע מהתגובה החיסונית לחיסון ולא מרכיב חיסון ספציפי", נכתב במאמר.

מחזור לא סדיר אינו נדיר. סיבות אפשריות כוללות מתח, מחלות או שינויים באורח החיים. משך הווסת וכמות הזרימה יכולים גם הם להשתנות במידה רבה. מתח יכול לשבש את המחזור החודשי ולגרום למחזוריות להשתנות או אפילו להפסיק לגמרי. התגובה החיסונית שנוצרת על ידי חיסונים יכולה לגרום לתגובת לחץ מסוג זה.

היעדר מחקר על ההשפעות של חיסוני קורונה על הווסת נובע ממספר נמוך יחסית של דיווחים כאלה. אולם גם אם שינויים במחזור החודשי מתרחשים לעיתים רחוקות, עדיין חשוב לבחון באופן מלא את ההשפעות האפשריות של החיסונים על הווסת.

היסוס בקרב נשים צעירות לקבל חיסון מונע במידה רבה מטענות שווא כי החיסונים עלולים לפגוע בסיכויים להריון עתידי, טוען המאמר. חקירה מקיפה של דיווחים על שינויים במחזור החודשי לאחר החיסון עשויה לבטל חששות הללו.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.