רפואה דחופה

אש אש מדורה: כללי עזרה ראשונה במקרה של פגיעה

הערב צפויות להידלק מדורות בכל רחבי הארץ, אך לל"ג בעומר יש גם השלכות בריאותיות: כוויות, פציעות, קשיי נשימה, התייבשות ומכות חום הן חלק בלתי נפרד מהחג

חגיגות ל"ג בעומר. צילום: פלאש 90
חגיגות ל"ג בעומר. צילום: פלאש 90

הערב יצוינו ברחבי הארץ חגיגות ל"ג בעומר במסגרתן צפויות להידלק מדורות. לצד מזג האוויר המתחמם וצמצום הגבלות הקורונה במרחב הציבורי, במד"א נערכים בכוננות גבוהה ומפרסמים הנחיות בטיחות לציבור החוגגים.

 כללי עזרה ראשונה במקרה של פגיעה מאש

1. אם אש אחזה בבגדיו של אדם יש להשכיבו על הקרקע ולגלגלו בעפר או לכבות את האש במים רבים. אפשר גם להחניק את האש על ידי כיסוי הנפגע בשמיכה רטובה, או במגבת גדולה כאשר ראש הנפגע נשאר חשוף, על מנת למנוע חנק.

2. אין להסיר או לתלוש בגדים חרוכים שנדבקו באזור הכוויה. במקרה של כוויה באזור מסוים בגוף, יש לקרר מיד במים זורמים את המקום, או להניח רטיות קרות ולחות (רצוי סטריליות) על הכוויה. ניתן להשתמש גם בממחטות בד או בבגדים.

3. אין לנקב שלפוחיות ואין להסיר עור. כמו כן, אין למרוח על הכוויה משחות או חומרים שונים אחרים.

4. במידת האפשר, יש להוריד תכשיטים מהפצוע.

5. במקרה של חדירת גץ לעין, מומלץ לשטוף את העין היטב עם הרבה מים זורמים.

6. מומלץ לנעול נעלים סגורות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצות עם שרוולים, כדי להגן על הגוף מפני גיצים וגחלים וכן מעקיצות זוחלים ורמשים שונים הנמשכים לאור וחום המדורה.

7. בשל זיהום האוויר החריג מהעשן הסמיך, ממליץ מד"א לקשישים, נשים בהריון, חולי לב, חולים במחלות ריאה (אסטמה, COPD או בעיות בכלי הנשימה) וכן לפעוטות, לשהות בבתים עם חלונות מוגפים.

8. יש להימנע מלהחזיק משקאות אלכוהוליים בסמוך לאש, או חלילה להשליכם לאש, מחשש להתלקחות. בנוסף, יש להימנע מלהשליך לתוך האש מיכלים, פחיות ובקבוקים שעלולים להתפוצץ ולגרום לנזק רב.

כוחות רבים של מד"א נערכים בכוננות נרחבת ויעניקו מענה רפואי מיידי לכל צורך שעלול להתעורר בשטח. תחנות מד"א ברחבי הארץ יתוגברו בחובשים, פראמדיקים, אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ ואופנועי מד"א על מנת לתת מענה רפואי לקריאות חירום בנושאי כוויות, פציעות, קשיי נשימה, התייבשות, מכות חום ועוד. במד"א מבקשים להזכיר לציבור הרחב כי משבר הקורונה עדיין כאן ועל כן מבקשים לנהוג ביתר זהירות ואחריות ולמלא אחר הוראות משרד הבריאות.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "כמדי שנה, מטפלים צוותי מגן דוד אדום בפציעות רבות ומצערות אשר רובן בקרב ילדים וצעירים אשר נוהגים בחוסר זהירות בשטח הכולל מסמרים, אש ועשן. אנו קוראים לכלל המבלים והחוגגים – ניקטו בזהירות ושמרו על חבריכם ומשפחותיכם על מנת לעבור את החג בשלום ובבריאות

גם בצוות הרופאים והאחיות של מיון ערב יד שרה קוראים לציבור להקפיד על כללי הבטיחות ולהימנע מסיכון מיותר. ד"ר נועם בר ממיון יד שרה מוסיף על הנחיות מד"א ומזהיר: "אין להסיר בגדים שנדבקו, אין למרוח שמן או תרופות סבתא אחרות באזור הכוויה, אין לשים פלסטר או תחבושות שאינן סטריליות באזור הכוויה וכן אין לשים קרח באופן ישיר על איזור הכוויה וגם לא לפוצץ שלפוחיות שמתנפחות".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *