מגיפת הקורונה

בבריטניה חגגו את Freedom Day לרגל הסרת מגבלות הקורונה

הגבלות ההתקהלות, החובה לעטות מסיכה וההוראה לעבוד מהבית מבוטלות מהיום ברחבי הממלכה אך מומחים מזהירים: "מדובר בניסוי מסוכן לכל העולם"

בבריטניה נפרדים מהמסיכות. אילוסטרציה
בבריטניה נפרדים מהמסיכות. אילוסטרציה

בבריטניה חוגגים היום (שני) את Freedom Day לרגל הסרת מגבלות הקורונה אך בעולם מסתייגים ממדיניות הממשלה הבריטית ומומחים מזהירים: "ניסוי מסוכן לעולם וגם לא אתי". לפי התכנית שהציג ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, מבוטלות כל הגבלות ההתקהלות, החובה לעטות מסיכה וההוראה לעבוד מהבית.

הבוקר, כאמור, בוטלו בבריטניה ההגבלות על הציבור בכל הקשור למגיפת הקורונה, אלא שרופאים ומדענים ממדינות שונות בעולם מזהירים מפני הסרת ההגבלות. 1,200 מומחים חתמו על הצהרה פומבית בנושא הזה שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי המוביל The Lancet. בנוסף לכך, קבוצת יועצים בעבר ובהווה לממשלות שונות בעולם, ביניהן ישראל, ניו זילנד ואיטליה, מזהירים כי המהלך שהוביל ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הוא בגדר הימור מסוכן והם  מזהירים מפני התפתחות והתפשטות של וריאנטים עמידים לחיסונים. כך דיווח ה"גרדיאן" הבריטי.

בכנס חירום ב"זום" שהתקיים בסוף השבוע שעבר בחסות ארגון המדיה Citizens, הזהירו המומחים כי "המדיניות הבריטית תשפיע על כולם". ד"ר מייקל בייקר, יועץ לממשלת ניו זילנד, אמר: "אנחנו נדהמים מהגישה שאימצה בריטניה. מאז ומתמיד הערכנו את המנהיגות של בריטניה בכל הקשור למומחיות מדעית. לכן, מדהים שהיא לא מצייתת אפילו לעקרונות הבסיסיים ביותר של בריאות הציבור". חשש נוסף שהעלו המומחים הוא שעוד מדינות עלולות לאמץ כעת את הגישה הבריטית ממניעים פוליטיים.

סקוטלנד, וולס וצפון אירלנד המנהלות מדיניות עצמאית בבלימת מגיפת הקורונה, אינן שותפות לתכנית הסת המגבלות שנעשתה על אף שתחלואת הקורונה זינקה בשבועות האחרונים בעקבות התפשטות וריאנט דלתא ההודי. ראש הממשלה ג'ונסון הביע תקווה כי "קצב ההתחסנות נגד הנגיף ימנע את המשך העלייה במספר החולים הקשים".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *