מחקרים

בדיקה מקוונת מבוססת בינה מלאכותית לחומרת מחלת פרקינסון

כלי בינה מלאכותית שפותח על ידי חוקרים מאוניברסיטת רוצ'סטר יכול לעזור לאנשים עם מחלת פרקינסון להעריך מרחוק את חומרת הסימפטומים שלהם בתוך דקות

פעילות מוחית, נוירונים. אילוסטרציה

רופאים לעתים קרובות מבקשים מהחולים לבצע משימות מוטוריות פשוטות כדי להעריך הפרעות תנועה ולדרג את חומרתן. מודל הבינה המלאכותית מספק הערכה מהירה באמצעות הנחיות של האגודה להפרעות תנועה ומחלת פרקינסון, ומעריך באופן אוטומטי מדדים חישוביים כגון מהירות, משרעת תנועה, תדירות ומשך התנועה הניתנים לפרשנות, מתוקננים, חוזרים על עצמם בין החולים ועולים בקנה אחד עם ספרי הדרכה רפואיים. הוא משתמש בתכונות אלה כדי לסווג את חומרת הרעידות. מחקר שפורסם  בכתב העת npj Digital Medicine מתאר את הכלי החדש, בו משתמשים מקישים על אצבעותיהם 10 פעמים מול מצלמת אינטרנט כדי להעריך את הביצועים המוטוריים בסולם של 0-4.

משימת הקשה באצבע בוצעה על ידי 250 משתתפים מכל העולם עם מחלת פרקינסון והדירוגים של מערכת הבינה המלאכותית הושוו לאלה של שלושה נוירולוגים ושלושה רופאי משפחה. בעוד נוירולוגים מומחים תפקדו מעט טוב יותר ממודל הבינה המלאכותית, המודל השיג ביצועים טובים יותר מרופאי המשפחה עם הסמכה מתאימה של האגודה להפרעות תנועה.

בדיקת חומרת מחלת פרקינסון המבוססת בינה מלאכותית מעריכה את המדדים החישוביים – מהירות, משרעת, תדירות ומשך התנועה, ומשתמשת במדדים אלה כדי לסווג את חומרת הרעידות.

"לממצאים אלה עשויות להיות השלכות עצומות על חולים ללא גישה לנוירולוגים, עם קושי בקביעת תורים בזמן וקושי בהגעה לבית החולים", אומר אחסן הוק, פרופסור חבר במחלקה למדעי המחשב ברוצ'סטר ומנהל שותף של המעבדה לאינטראקציה בין אדם למחשב ברוצ'סטר. "זו דוגמה לאופן שבו בינה מלאכותית מוכנסת בהדרגה לשירותי הבריאות כדי לשרת אנשים מחוץ למרפאה ולשפר את השוויון והגישה לשירותי בריאות".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00