מחקרים

בדיקת דם חדשנית להערכת מחלת ריאות נדירה

בדיקת דם חדשה מסייעת להעריך את החומרה של יתר לחץ דם ריאתי, מחלת ריאות נדירה

רופאה בודקת צילום ריאות (אילוסטרציה)

חוקרים מהמכונים הלאומיים לבריאות (ה-NIH) מצאו שניתן להשתמש בבדיקת דם חדשה כדי להעריך בקלות את החומרה של יתר לחץ דם ריאתי (PAH) ולחזות הישרדות. PAH הוא מצב נדיר, מסכן חיים, הגורם ללחץ דם גבוה בלתי מוסבר בריאות. במחקרים קליניים ראשוניים, החוקרים הראו שהבדיקה טובה באופן משמעותי בהשוואה לבדיקות קונבנציונליות, שחלקן משתמשות בכלים פולשניים.

PAH הוא צורה נדירה של יתר לחץ דם ריאתי שעלול לגרום לקשיי נשימה, כאבים בחזה ועייפות. המחלה, שסיבתה המדויקת אינה ידועה, משפיעה על כ-50,000 אנשים בארה״ב, בעיקר על נשים, ומאופיינת בהיצרות הדרגתית עד לחסימה של עורקי הריאה הקטנים. זו בתורה מובילה לעומס על הצד הימני של הלב, ולבסוף למוות מאי ספיקת לב. בנוסף, הנזק המשמעותי לרקמת הריאה ולסביבתה יכול להוביל לצורך בהשתלת ריאות. למרות התקדמות הטיפול בשנים האחרונות, לחולים במחלה שיעור תמותה גבוה, ואין ל-PAH כרגע תרופה.

בדיקת הדם החדשה מודדת שברי דנ״א שהגיעו לזרם הדם מתאים פגומים. החוקרים מצאו כי שברים אלה, הנקראים דנ״א חופשי, היו מוגברים בדם של חולים עם PAH בהשוואה לדם של אנשים ללא PAH, ומתגברים עם חומרת המחלה. אם מחקרים עתידיים יאשרו את הממצאים, בדיקת דם ראשונה מסוגה עבור חולי PAH יכולה לאפשר לרופאים להתערב מהר יותר כדי למנוע או לעכב את התקדמות המחלה, ואף להציל חיים. הפקת דנ״א חופשי היא טכניקה אנליטית חדשה יחסית, ההולכת וגדלה בשימושים הרפואיים הפוטנציאליים שלה, הכוללים זיהוי מוקדם של דחיית השתלות לב וריאות וכן גילוי מוקדם של סרטן.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00