חיסונים

בהריון וחוששת להתחסן לקורונה? סדרת מחקרים הוכיחה: החיסון בטוח גם לך, גם לעובר

שלושה מחקרים ב"שיבא" הוכיחו: החיסון בטוח לאם ולעובר, יעיל ביצירת נוגדנים וייתכן שגם מעניק הגנה לתינוק

חיסון בהריון. אילוסטרציה
חיסון בהריון. אילוסטרציה

נשים בהריון שעדיין מהססות להתחסן נגד קורונה ודאי ימצאו עניין בסדרת מחקרים חדשה שנערכו במרכז הרפואי שיבא ובה הוכח כי החיסון בטוח ויעיל בהריון, אינו קשור בסיבוכי הריון, יעיל ליצירת נוגדנים וכנראה גם מקנה הגנה לעובר וליילוד.

פרופ' יואב ינון, מנהל היחידה לרפואת העובר ב"שיבא", הוביל את המחקרים עם פרופ' גילי רגב-יוחאי, מנהלת היחידה למניעה ובקרת זיהומים ב"שיבא". במחקר הראשון נבדקו תופעות לוואי ותוצאות הריון בקרב 390 נשים בהריון שהתחסנו בחיסון "פייזר" נגד קורונה במהלך ההריון. מתוצאות המחקר עלה כי בהשוואה ל-260 נשים בגיל דומה שלא היו  בהריון, פרופיל תופעות הלוואי היה דומה. חום מעל 39 מעלות, שעלול להיות קשור למומים בעובר, הופיע רק בקרב 0.8% מהנשים ההרות. זאת ועוד, שיעור הסיבוכים הלידה כמו דימום, צירים או ירידת מים בעקבות מתן החיסון היה זניח ולא חלה עלייה בסיבוכי הריון. פרופ' ינון מסר: "כל הנשים בהריון שהתחסנו הגיבו יפה מבחינת רמת נוגדנים וכולן היו עם סרולוגיות חיוביות, אך רמת הנוגדנים שלהן היתה פחותה לעומת נשים שאינן בהריון".

המחקר השני, בוצע בקרב 64 נשים בהריון שהתחסנו ובו נבדק מעבר הנוגדנים ליילוד לאחר החיסון. בדיקת הנוגדנים נעשתה עם הקבלה ללידה, בדם האימהי, בדם הטבורי ובדם היילוד לאחר הלידה. 98% מהדגימות של הדם הטבורי ו-96% מהדגימות בדם היילודים היו חיוביות לנוגדנים עם קורלציה בין רמת הנוגדנים בדם האם לרמת הנוגדנים בדם הטבורי ובדם היילודים.

"בהשוואה של נשים מחוסנות לנשים שהחלימו מקורונה, גילינו רמות גבוהות יותר של נוגדנים הן בדם האימהי בעת הלידה והן בדם הטבורי בנשים המחוסנות לעומת המחלימות", ציין פרופ' ינון.

במחקר השלישי נבדק האם וכיצד משפיע חיסון על חלב האם לאחר הלידה. במחקר נבדקו 61 נשים שהתחסנו נגד קורונה והיניקו את ילדיהן שישה חודשים עד שנה לאחר הלידה. מהממצאים עלה כי בכל דגימות החלב היתה עדות לנוגדנים נגד נגיף הקורונה וכי יש קורלציה בין רמות הנוגדנים בדם של האם לרמות הנוגדנים בחלב.

עוד נמצא כי בתנאי מעבדה, בחצי מהדגימות נוטרל הנגיף על ידי החלב. יחד עם זאת, כאשר נבדקה רמת הנוגדנים בדם של התינוקות היונקים, לא היתה עדות לנוגדנים. כלומר, הנוגדנים מהחלב לא עברו ממערכת העיכול לדם של התינוקות. במקביל, נבדקה רמת הנוגדנים ברוק של היונקים ונמצא כי סמוך להנקה יש עדות לנוגדנים ברוק, אך ככל שחולף זמן מההנקה, רמות הנוגדנים יורדות.

לדברי פרופ' ינון, "לא ידוע לכמה זמן החיסון של האם מגן על התינוק, אבל ניתן להעריך כי הנוגדנים בחיסון מספקים הגנה על התינוק בחודשי חייו הראשונים באופן דומה למה שנצפה במחקרים על חיסונים אחרים כמו שעלת".

לסיכום אומר פרופ' ינון: "אני ממליץ לנשים בהריון להתחסן. המחקרים שערכנו מוכיחים כי החיסון לקורונה בטוח ויעיל בהריון וכי יש לו גם יתרונות אפשריים לעובר וליילוד".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  1. המחקר בשיבא כלל תצפית, מעקב וניטור אחרי נשים הריוניות שלקחו חלק במחקר ?