מחקרים

בינה מלאכותית עשויה לסייע באבחון הפרעות קשב

לדברי ג׳סטין הוין, מחבר המחקר, זהו המחקר הראשון שמיישם למידה עמוקה – סוג של בינה מלאכותית, כדי לזהות סמנים של הפרעת קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז בקרב בני נוער, אילוסטרציה

באמצעות בינה מלאכותית לניתוח סריקות MRI מוח מיוחדות של מתבגרים עם וללא הפרעת קשב וריכוז (ADHD), החוקרים מצאו הבדלים משמעותיים בחומר הלבן במוח אצל אנשים עם הפרעת קשב וריכוז. תוצאות המחקר הוצגו בכנס השנתי של האגודה הרדיולוגית של צפון אמריקה.

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נפוצה המאובחנת לעתים קרובות בילדות וממשיכה לבגרות, על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן. בארה"ב, כ-5.7 מיליון ילדים ובני נוער בגילאי 6 עד 17 אובחנו עם הפרעת קשב וריכוז.

"הפרעת קשב וריכוז מתבטאת לעתים קרובות בגיל צעיר ויכולה להיות לה השפעה משמעותית על איכות החיים של אדם ועל יכולתו לתפקד בחברה", אמר מחבר המחקר ג'סטין הוין, מומחה במחלקה לנוירורדיולוגיה באוניברסיטת קליפורניה, סן פרנסיסקו, וסטודנט לרפואה במכללת קרל אילינוי לרפואה באורבנה-שמפיין.

"מצב זה הופך נפוץ יותר ויותר בחברה בקרב בני הנוער של היום, עם העליה בשימוש בטלפונים חכמים ומכשירים מסיחי דעת אחרים שנגישים בצורה מיידית". ילדים עם הפרעת קשב וריכוז עשויים להתקשות לשים לב ולשלוט בהתנהגויות אימפולסיביות. אבחון מוקדם והתערבות הם המפתח לניהול המצב.

"הפרעת קשב וריכוז היא קשה מאוד לאבחון, והאבחון מסתמך על סקרים סובייקטיביים שמתבססים על דיווח עצמי", אמר הוין. "בהחלט יש צורך בלתי מסופק במדדים אובייקטיביים יותר לאבחון. זה הפער שאנחנו מנסים למלא".

לדברי הוין, זהו המחקר הראשון שמיישם למידה עמוקה – סוג של בינה מלאכותית, כדי לזהות סמנים של הפרעת קשב וריכוז במחקר הרב-מוסדי Adolescent Brain Cognitive Developmentי(ABCD), הכולל דימות מוחי, סקרים קליניים ונתונים אחרים על יותר מ-11,000 מתבגרים מ-21 אתרי מחקר בארה"ב. נתוני הדימות המוחי כללו סוג מיוחד של MRI שנקרא הדמיה משוקללת לדיפוזיה (DWI).

מקור –

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00