סיעוד

במקום קטטר וחיתולים: התקן חדש צפוי להקל על מיליוני נשים סיעודיות

בשורה לנשים סיעודיות המשתמשות בקטטר או במוצרי ספיגה בשל אי שליטה במתן שתן: התקן חדשני, לא פולשני לאיסוף שתן מנשים

התקן UriCap. קיבל לאחרונה אישור FDA
התקן UriCap. קיבל לאחרונה אישור FDA

נשים קשישות רבות הנמצאות במצב סיעודי, כמו גם נשים המרותקות למיטה או לכיסא גלגלים,  תקלות כיום באתגרים לא פשוטים סביב בעיית אי שליטה במתן שתן. האמצעים הקיימים כיום מוגבלים רק לחיתולים, למוצרי ספיגה ולצנתר והבעיות הכרוכות בשימוש בחיתולים ובמוצרי הספיגה הן רבות: יש להחליפם מספר פעמים ביום, והנשים סובלות מסביבה לחה ואף רטובה, שעלולה לפגוע בשכבות העור הדק והשברירי שלהן. בנוסף, הן אפופות בריח שתן. גם השימוש בצנתרים הוא בעייתי. הצנתר הוא למעשה קטטר, המוחדר לשלפוחית השתן באופן פולשני לשם לקיחת דגימה, איסוף וניטור נפח השתן. אלא שבספרות הרפואית ידוע כי קטטר השתן אחראי לכ-40% מכלל הזיהומים הנרכשים בבתי החולים.

הבשורה לנשים המשתמשות בקטטר ומוצרי ספיגה בשל אי שליטה במתן שתן היא התקן חדשני, לא פולשני לאיסוף שתן מנשים, שלדברי המפתחים צפוי להקל ולשפר את חייהם של מיליוני נשים בעולם. ההתקן בשם Female UriCap ניתן  לשימוש לאורך כל היממה ויש להחליפו מדי 24 שעות, לפי הוראות היצרן, על ידי מטפל, שעבר הדרכה והכשרה. לפיתוח ההתקן אחראי ד"ר מיכאל קון – רופא שוודי, שפנה ליזמות, לעסקים ולפעילות ציבורית והקים את חברת Tilla Care, יחד עם מהנדס חיפאי כשרוני. הם החלו לפתח אבטיפוס להתקן איסוף שתן לגברים, אלא שעם ההתקדמות וההצלחה בפיתוח המוצר, הסתבר כי קיים צורך עז יותר למוצר לא פולשני לאיסוף שתן לנשים, בעיקר בקרב קשישות, או נשים שמרותקות למיטתן. התכנית העסקית השתנתה והשניים הפנו מאמצים לפיתוח מוליך לא פולשני, לאיסוף שתן מנשים, בליווי רופאים בישראל, מתחומי הגריאטריה והאורולוגיה.

מתחילת הדרך, יוצרו שלושה אבות טיפוס של מוצר, עד גיבוש גירסה סופית של ההתקן: UriCap, שקיבל לאחרונה אישור FDA, אישור אירופאי CE, ובישראל – אישור אמ"ר. ההתקן המיועד לאיסוף שתן עשוי מסיליקון רפואי, הוא מיועד כאמור לשימוש חד פעמי, כאשר התקן הסיליקון הרך מוצמד לאזור שסביב השופכה של האישה.  ההתקן מיועד לנשים המסוגלות להטיל שתן באופן ספונטני, ועם זאת, אין להן שליטה על מתן השתן.

לדברי ד"ר ורד חרמוש, המנהלת הרפואית של האגף הגריאטרי בבית החולים לניאדו, "בדקנו את ההתקן במסגרת מחקר קליני מסודר, עבור נשים במצב סיעודי, המרותקות למיטה או לכיסא גלגלים. אין ספק כי שכיבה על חיתול רטוב במשך לילה שלם היא חוויה לא נעימה. הרטיבות, הריח והקור פוגעים מאד באיכות החיים. כמו כן, הסביבה הלחה מעלה סיכון לפגיעה בשלמות העור ולהתפתחות פצעי לחץ בהמשך. ההתקן החדש מאפשר שיפור באיכות חיי המטופלות ואף הקלה על המטפלים, במיוחד במטופלות שמתגוררות בבית".

מוסיפה פרופ' רחלי דנקנר, מנהלת מכון רעות למחקר ופיתוח, בבית החולים השיקומי רעות, שלקח חלק במחקר לבדיקת בטיחות ויעילות המוצר: "אנו בודקים את ההתקן U בהתאם לפרוטוקול המחקר, בנשים המרותקות למיטה, ללא תנודתיות וחופשיות מדלקות חוזרות בשלפוחית השתן או מעצירת שתן. מצאנו כי בעזרתו החיתול נשאר יבש זמן ארוך יותר, מה שמשפר את ההיגיינה ומצמצם את מגע העור עם נוזל השתן. ייתכן שהדבר מסייע במניעת פצעי לחץ ויוכל להקל על טיפול בפצעים קיימים. יתרון נוסף במוצר כרוך בכך שאת ההתקן החדש יוכל להתקין, לאחר הדרכה מתאימה, כל איש בצוות הסיעודי, ולאו דווקא גורם רפואי שבניגוד לקטטר המוחדר על ידי רופא/ה או אח/ות מוסמכת".

ההתקן החדש יהיה זמין לרכישה בארץ, בארה"ב ובשוודיה מאמצע אוגוסט והוא מיועד לשימוש בעיקר בבתי חולים, בבתי אבות ובמרכזי שיקום.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00