קורונה בישראל

בנט: נקים גוף מטה חדש לפיקוח על כניסת וריאנטים חדשים למדינה

ראש הממשלה: "המטרה – להכין את ישראל להפעלת מתודולוגיה חדשה לצורך התמודדות עם נגיף חדש – ובכלל כיצד ניתן להתמודד ביעילות אם אירוע ביולוגי חריג, בעתיד"

וריאנט דלתא. אילוסטרציה
וריאנט דלתא. אילוסטרציה

בדיון שקיים ראש הממשלה נפתלי בנט עם בכירים במשרד הבריאות הבוקר (יום ד') סוכם על הקמת גוף מטה חדש שמטרתו ניטור, מחקר ופיקוח אחר כניסת וריאנטים חדשים של הקורונה לישראל.

גוף-המטה החדש נקרא לקיים בתוך חודש תרגיל ראשון בפעילותו. לפי דיווח של איתמר אייכנר הבוקר (ד') ב-Ynet, תפקיד גוף המטה החדש הוא "לפעול בשגרה למניעת הכניסה לישראל של וריאנטים עוקפי חיסונים".

בהופעה בכנס של העיתון "ג'רוזלם פוסט" אמר ראש הממשלה כי המטרה "להכין את ישראל להפעלת מתודולוגיה חדשה לצורך התמודדות עם נגיף חדש – ובכלל כיצד ניתן להתמודד ביעילות אם אירוע ביולוגי חריג, בעתיד".

בדיון הוצגה עבודת מטה ראשונה שבוצעה על ידי משרדי הביטחון והבריאות בהשתתפות נציגים מרשות מעברי הגבול, רשות שדות התעופה ופרויקטור הקורונה בנתב"ג, האלוף במיל' רוני נומה. תפישת ההפעלה של הגוף החדש גובשה בצוות עבודה שהקים משרד הבריאות בראשות תת-אלוף במיל' גיל אגינסקי. עדיין לא הוכרע עם גוף המטה החדש יופעל במשרד הבריאות או במל"ל. את הקמתו ירכז תת-אלוף במיל' משה אדרי, עוזר שר הביטחון להתגוננות.

הנחת העבודה של המומחים שהשתתפו בדיון והציגו את עמדתם הינה כי אי אפשר יהיה למנוע באופן מוחלט כניסה לישראל של וריאנטים חדשים – אבל יש להשקיע מאמץ לבלום את התפשטותו. הרעיון נולד כלקח מהתפרצות זן דלתא בבנימינה בתחילת הגל הרביעי – כלומר אם ידוע על התפרצות של נגיף באזור מסוים "יש להסתער עליה כמו בהסתערות מהירה לכיבוי דליקה כדי שלא תתפשט".

גוף המטרה החדש אמור לסרוק כמו מכ"ם נתוני קורונה מהעולם, לאסוף נתונים ודיווחים על התפרצויות מקומיות של נגיף חדש, למידת הנושא מתוך מחקרים ופרסומים מדעיים בארץ ובעולם ומעקב רציף אחר כל היבט גנטי הנוגע לנגיף. בין השאר סוכם שבמסגרת איסוף המידע שיבוצע בישראל, תהיה פריסה רחבה יותר של חיישני-ביוב ברחבי הארץ כדי להתריע על הופעת נגיף או נגיפים חדשים בישובים שונים – מה שעלול להצביע על התפרצויות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00