אורתופדיה

בניתוח נדיר ב"הדסה" הוצא גידול נדיר מעמוד השדרה של ילדה בת 9

הרופאים השתמשו בתרופה נסיונית שכיווצה את הגידול בעמוד השדרה של קורל ואחרי הטיפול התרופתי בוצע בהצלחה הניתוח לכריתת הגידול בהיקף נדיר

קורל במרכז והצוות הרפואי בהדסה. צילום: דוברות בית החולים
קורל במרכז והצוות הרפואי בהדסה. צילום: דוברות בית החולים

קורל מזרחי בת ה-9 מירושלים סבלה במשך כחודשיים מכאבי גב שהלכו והחמירו. הרופאים בקהילה לא מצאו ממה היא סובלת, ורק מאוחר יותר, כשהגיעה לבית חולים הדסה, התגלה בעמוד השדרה שלה גידול נדיר ומסוכן.

"קורל הגיעה עם כאבי גב בלתי נשלטים, תוך שהיא שכובה במיטה ולא מסוגלת כמעט לבצע פעולות שגרתיות", מתאר ד"ר ג'וש שרודר, מנהל היחידה הרפואית לטיפול בעיוותי עמוד שדרה, שניתח את קורל יחד עם ד"ר חננאל שאר ישוב, רופא במחלקת אורתופדיה.

"מבדיקות ה-CT וה-MRI שעברה בהדסה נמצא שהיא סובלת מגידול שפיר מאוד נדיר בעמוד השדרה. מדובר בגידול מאוד מסוכן מבחינת הגודל וההיקף שלו, וכן מבחינת קצב הגדילה שלו. הגידול עטף את כל חוט השדרה שלה ב-360 מעלות, וכל תנועה לא נכונה היתה עלולה להשאיר אותה משותקת בכיסא גלגלים או אפילו לסכן את חייה. בעקבות הלחץ הקשה מאוד שהגידול הפעיל על חוט השדרה, נגרם שבר בחוליה ועקמת קשה בעמוד השדרה. השילוב בין שני המצבים האלו גרם לנו לאשפז אותה בדחיפות ולנסות לייצר בשבילה פתרון שיוציא אותה בשלום מהסיפור הזה".

הוא מוסיף: "מדובר בגידול של כלי דם שצריך לנתח מאוד בעדינות, אם מנתחים אותו בצורה לא זהירה, הילד עלול למות על השולחן. כאן היתה הדרמה האמיתית – מצד אחד, הגידול מסכן אותה ויכול להוביל למותה בכל רגע, ומצד שני מדובר בניתוח מורכב בפני עצמו שכל תנועה לא נכונה עלולה לגרום לשיתוק הילדה. כדי לפתור את הבעיה השתמשנו במידע שיש לנו בהדסה, וגם על סמך ידע וניסיון שרכשנו בניו יורק – נתנו לה תרופה שהופכת את הגידול מגידול בכלי דם לגידול רקמה דקה. מדובר בתרופה נסיונית בגידולים מהסוג הזה.

"בנוסף, יצרנו בעבורה קו טיפולים מיוחד שהופך את הגידול לפחות מדמם בניתוח. את הטיפול היא קיבלה למשך כחודש במחלקת המטו-אונקולוגיה ילדים תחת טיפולו של ד"ר גל גולדשטיין, מנהל מחלקת המטו-אונקולוגית ילדים וד״ר דרור רביב, מנהל שירות נפרולוגיה ילדים, ולאחר שהגידול התכווץ והפך יציב יותר, הוכנה לטיפול ניתוחי. פרופ' חוסה כהן, מנהל היחידה הרפואית לנוירוכירורגיה אנדווסקולרית והמרדים ד"ר רוחי האשם חסמו את כלי הדם המזינים את הגידול, ואז נותחה החוליה והגידול נכרתו בשלמותו. ייצבנו את עמוד השדרה ותיקנו לה את העקמת הקשה".

אמא של קורל סיפרה: "אחרי שעבר זמן רב והכאב רק החמיר, ולאחר התעקשות, הצלחנו לקבוע לה תור ל-CT בהדסה. כשהבדיקה הסתיימה הטכנאית ביקשה שנחכה בחוץ. הרגשתי מיד שמדובר במשהו חריג ואמרתי לבעלי שזה נשמע לי מוזר, ואז יצאה טכנאית והסבירה שבבדיקה נמצא שלקורל גידול נדיר ושאנחנו חייבים לפתוח תיק והיא תילקח למיון.

"זה קרה באמצע הפרוזדור בשעה 18:30, הרגשנו שהשמיים נופלים עלינו, זה מצב נורא שהילד מתלונן וכולם אומרים לו להתיישר ושהכל בסדר, ואז לגלות את הנורא מכל. היינו חסרי אונים, לא ידענו מה לעשות. אחרי המשך טיפול במיון, קורל הועברה באמבולנס, עוד באותו הערב, ישר למחלקת המטו-אונקולוגיה ילדים. היא עברה עוד סדרת בדיקות, הצוות היה המום כי זו הפעם הראשונה שהם נתקלו בגידול כזה. מהר מאוד הם הרגיעו אותנו שהכל יהיה בסדר ושקורל נמצאת בידיים טובות. אחרי שהיא קיבלה טיפול ביולוגי, החזירו אותנו לבית החולים והיא נותחה באופן בהול, בגלל שהמצב היה קריטי ולוחץ. עכשיו כשהניתוח עבר בשלום היא תמשיך בשיקום עד שתחזור לחייה הקודמים.

"אני כל הזמן אומרת שמעל רופא יש מלאך, ואם הוא צריך לנתח הוא ינתח אותך, כך בדיוק הרגשנו עם צוות הרופאים בהדסה. הם טיפלו בה כמו במרפאה פרטית ואפילו מעבר לכך. אנחנו אסרי תודה ומודים להם מאוד".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *