מחקרים

גז הראדון עדיין גובה קורבנות

חשיפה ממושכת לראדון ברמה נמוכה עדיין מהווה גורם מוביל לסרטן ריאות

זיהום אוויר. אילוסטרציה
זיהום אוויר. אילוסטרציה

מחקר בראשות אוניברסיטת קליפורניה מראה קשר חזק בין חשיפה ממושכת לרמות נמוכות של ראדון וסרטן ריאות, המעיד על צורך באמצעי הגנה משופרים. גז הראדון באוויר מתפרק לחלקיקים רדיואקטיביים זעירים שעלולים לפגוע בתאי הריאה ולהוביל לסרטן. הממצאים פורסמו לאחרונה בכתב העת המקוון Environmental Health Perspectives.

"פעולות הכרייה כיום נוטות לכלול חשיפות נמוכות יותר מבעבר, אך המחקר שלנו מראה כי חשיפות נמוכות יותר אלו עדיין מעלות את הסיכון לסרטן הריאות. הפחתת החשיפה לראדון במקומות העבודה ובבתים שלנו נותרה דרך חשובה להפחתת סרטן הריאות", אמר החוקר דיוויד ב. ריצ'רדסון, הדיקן העמית למחקר של תוכנית UCI בבריאות הציבור ופרופסור לבריאות סביבתית ותעסוקתית.

לא רק בכרייה

היסטורית, לכורים היו בין הרמות הגבוהות ביותר של חשיפה לראדון במקום העבודה, אך הצוות ציין גם מגוון רחב של מקומות עבודה אחרים שבהם ראדון מהווה סכנה משמעותית, ביניהם רכבות תחתיות, מנהרות, תעלות שירות, חניונים תת קרקעיים, מפעלי דשן פוספט ובתי זיקוק לנפט. גם תנאי מגורים מסוימים מהווים סיכון. הריכוזים בדרך כלל נמוכים אך יכולים להשתנות במידה רבה, בהתאם לגיאולוגיה, בניית הבניין, האוורור והחימום.

שלא כמו מחקרים קודמים שהסתמכו במידה רבה על מידע שנאסף כאשר חשיפות ראדון היו גבוהות והוערכו בצורה גרועה, הצוות הבינלאומי התמקד בכורים עכשוויים העובדים בקנדה, צ'כיה, צרפת, גרמניה וארה"ב. הממצאים שלהם מראים שהסיכון לסרטן ריאות עולה עם חשיפות לראדון ברמה נמוכה, ומשפיע במיוחד על הסיכון לסרטן ריאות בקרב מבוגרים צעירים.

"המחקר שלנו מדגיש את הצורך בהגנות טובות יותר ומציב בסיס חזק לבניית דור חדש של מודלים לפיתוח הערכות לגבי הסיכון לסרטן ריאות לאחר חשיפה לראדון ברמה נמוכה, שהיא הדאגה העכשווית העיקרית", אמר ריצ'רדסון.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00