מחקרים

גירוי עצבי מסייע לשחזר תפקודי זרוע לאחר שבץ מוחי

מחקר חדש מדווח כי שילוב של VNS ושיקום פיזיותרפי יכול לייצר שיפור משמעותי בתפקוד הזרוע גם שנים לאחר שבץ מוחי

שיקום לאחר שבץ. אילוסטרציה

אנשים שעברו שבץ מוחי לעיתים קרובות נותרים עם תפקוד לקוי של הזרוע. פיזיותרפיה עשויה לסייע להשיב את התפקוד לזרוע, אך לא תמיד מושגת החלמה מלאה, וקשה יותר להחזיר את התפקוד לזרוע ככל שעובר זמן רב יותר לאחר האירוע המוחי.

מחקר חדש פורץ דרך שפורסם ב-The Lancet מראה שגירוי עצב הואגוס (VNS) בשילוב עם פיזיותרפיה מביא לשיפור תפקוד משמעותי גם שנים רבות לאחר האירוע המוחי.

שבץ מוחי הוא סיבת המוות השלישית בשכיחותה בישראל ושיעור התמותה ממנו גבוה. אנשים רבים שורדים את השבץ אך עם נזק מתמשך. כ-80% מהאנשים שעברו שבץ מוחי מאבדים תפקוד זרוע כלשהו. למרות ששיקום גופני לאחר שבץ יכול לעזור, עבור רוב האנשים היתרון שלו מוגבל, ולעתים קרובות ההתקדמות מאטה ובסופו של דבר נעצרת.

העצב התועה

עצב הואגוס (מהמילה הלטינית ל"נודד") נקרא בעברית העצב התועה, והוא עצב שיוצא מהגולגולת ועובר את כל הדרך מגזע המוח עד המעי הגס. עצב הואגוס הוא עצב חושי, אך הוא מעורב גם בתפקוד המוטורי. גירוי חשמלי של עצב הואגוס הוא טיפול נפוץ לאפילפסיה, ומבוצעים כיום מחקרים על VNS כטיפול בדיכאון.

בהליך ה-VNS, מנתחים משתילים בחזה מחולל דופק חשמלי דמוי קוצב לב עם חוט שמחובר לעצב הואגוס השמאלי. המחולל מגרה את העצב עם פעימות של זרם חשמלי, ועוצר מעת לעת כדי לתת לעצב לנוח. הזרם עובר דרך עצב הואגוס למוח.

108 אנשים השתתפו במחקר הבינלאומי. לכל אחד מהם היתה חולשת זרוע בינונית עד קשה במשך 9 חודשים עד 10 שנים לאחר אירוע שבץ מוחי. החוקרים השתילו בניתוחים מכשירי VNS בכל המשתתפים. 53 המשתתפים קיבלו טיפול ב-VNA, ו-אצל 55 מהמשתתפים המכשיר המושתל לא הופעל, והוא שימש כפלצבו לקבוצת ביקורת זו. לאחר ההשתלה והפעלת ה-VNS בקבוצת המחקר, כל האנשים קיבלו 6 שבועות של פיזיותרפיה שמטרתה להחזיר את תפקוד הזרוע.

פיזיותרפיה

הטיפול הפיזיותרפי האינטנסיבי כלל שש משימות: תנועה גסה, להרים את היד ולאחוז בחפץ, משימות אכילה, הפיכת חפצים, פתיחה וסגירה של מיכלים והחדרת חפצים. לאחר 6 שבועות של טיפולי פיזיותרפיה, המשתתפים המשיכו לבצע בבית תרגילים שניתנו להם כדי לתרגל את הזרוע. לאחר תקופת השיקום, מחברי המחקר בדקו את תפקודי הזרוע של המשתתפים.

משתתפים שקיבלו טיפול VNS וגם שיקום הציגו שיפורים משמעותיים מבחינה קלינית בתפקוד התנועתי בהשוואה למשתתפים שקיבלו טיפולי שיקום פיזיותרפי ללא גירוי עצב הואגוס. בקבוצת המטופלים ב-VNS, מספר כפול של אנשים הציג שיפור בתפקוד הזרוע בהשוואה לאנשים בקבוצת הביקורת 90 יום לאחר סיום הטיפול במרפאה. כמעט מחצית מקבוצת ה-VNS הציגה שיפור משמעותי במצב הזרוע. החוקרים מתכננים לבצע מחקר המשך כדי לראות כמה זמן השיפור בתפקוד הזרוע מחזיק מעמד.

החוקרים סבורים שטיפול ב-VNS משחרר נוירומודולטורים מהמוח שמחזקים את המעגלים העצביים המוטוריים של המוח, ומשיב להם את היכולת ללמוד תנועות מחדש. טיפול זה עשוי לשנות את חייהם של חולי שבץ רבים ויכולים להיות לו יישומי שיקום פונקציונליים רבים אחרים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *