מחקרים

ג'ל מטפל במחלת חניכיים על ידי מלחמה בדלקת

ג'ל מקומי חדש שחוסם קולטן למולקולה בשם סוקצינאט מטפל במחלת חניכיים על ידי דיכוי דלקת ושינוי הרכב החיידקים בפה

חניכיים. אילוסטרציה

ג'ל מקומי חדש שחוסם קולטן למולקולה בשם סוקצינאט מטפל במחלת חניכיים על ידי דיכוי דלקת ושינוי הרכב החיידקים בפה – כך עולה ממחקר חדש שהובילו חוקרים באוניברסיטת ניו יורק לרפואת שיניים ופורסם בכתב העת Cell Reports. המחקר, שנערך בעכברים, בתאים אנושיים ובדגימות פלאק, מניח את היסודות לטיפול לא פולשני במחלות חניכיים – תרופה שניתן למרוח על החניכיים בבית על מנת למנוע או לטפל במחלות חניכיים.

מחלת חניכיים היא אחת המחלות הדלקתיות הנפוצות ביותר, ומשפיעה על כמעט מחצית מהמבוגרים בני 30 ומעלה. היא כוללת שלושה מרכיבים – דלקת, חוסר איזון של חיידקים טובים ולא טובים בפה, והרס העצמות והמבנים התומכים בשיניים. מחלת חניכיים בלתי מבוקרת עלולה לגרום לחניכיים כואבות ומדממות, לקשיי לעיסה ולאובדן שיניים.

"כיום לא קיים טיפול במחלת חניכיים אשר בו זמנית מפחית דלקת, מפחית פגיעה באוכלוסיית החיידקים של הפה ומונע אובדן עצם סביב השיניים, על כן החשיבות הגדולה של פיתוח טיפולים ממוקדים ויעילים יותר למחלה נפוצה זו", אמר יוקי גואו, מדען במחלקה לפתוביולוגיה מולקולרית של רפואת שיניים באוניברסיטת ניו יורק.

מחקרים קודמים קישרו בין עלייה בסוקצינאט – מולקולה המיוצרת במהלך חילוף החומרים שעושים החיידקים בפה – למחלות חניכיים, כאשר רמות גבוהות יותר של סוקצינאט נקשרו לדלקת חמורה יותר. גואו ועמיתיו גילו גם הם בשנת 2017 כי רמות גבוהות של סוקצינאט מפעילות קולטן ייעודי ומעדדות אובדן עצם. ממצאים אלה הפכו את קולטן הסוקצינאט למטרה טיפולית בהתמודדות עם דלקת חניכיים ואובדן עצם – ואולי אף לעצירת מחלת החניכיים בתחילת דרכה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00