השמנה

גנטיקה והשמנה: האם הכל נשאר במשפחה?

חוקרים החלו לבחון איזה משקל יש לגנטיקה משפחתית בתהליך ההשמנה, והאם אדם שיש במשפחתו היסטוריה של השמנה בהכרח יסבול גם הוא מהשמנה

ריצוף גנטי. אילוסטרציה

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה חדה ומדאיגה במספר האנשים שסובלים מהשמנה ברחבי העולם, כאשר בארה"ב ובאירופה השמנה הוגדרה המחלה כמגיפה של ממש. בדרך כלל נהוג לחשוב כי אורח החיים המערבי, המעודד תזונה לקויה של מזון מעובד ועתיר בשומן וסוכר, יחד עם העדר פעילות גופנית, הוא הגורם למחלת ההשמנה. בשנים האחרונות הועלתה שאלה חדשה, לגבי הקשר בין גנטיקה להשמנה, וחוקרים החלו לבחון איזה משקל יש לגנטיקה משפחתית בתהליך ההשמנה, והאם אדם שיש במשפחתו היסטוריה של השמנה בהכרח יסבול גם הוא מהשמנה.

בשנים האחרונות נערכו מחקרים על תאומים ומשפחות ומהם עלה כי אין ספק שלגנטיקה יש תפקיד מרכזי בקביעת נטייתו של האדם להשמנה, וכי השמנה נוטה להופיע בשכיחות גבוהה יותר בקרב בני משפחה שבהן אחד או שני ההורים סובלים מהשמנה. אולם, במחקר חדש על תאומים, שנעשה לאחרונה באוניברסיטת וושינגטון החוקרים מצאו כי נטייה להשמנה מוטמעת באפיגנטיקה של האדם. האפיגנטיקה כוללת השפעות גנטיות שלא קשורות במבנה הגנים, כגון תזונה של האם בהיריון, השפעות הורמונליות, הרגלי אכילה במשפחה ועוד, אשר יכולים להגביר את הסיכון להשמנה.

ד"ר מיכאל ויינפאס, רופא סוכרת והשמנה במרפאת MNT, ויועץ ארצי במכבי שירותי בריאות מסביר את ממצאי המחקר ואומר כי "הבנת הבסיס הגנטי של מחלת ההשמנה נמצא עדיין בחיתוליו, לרבות ההבנה של השפעת הDNA, כמו אופי התזונה של האם בהריון והשפעות של חשיפה לחומרים וכימיקלים שונים שמשנים דפוסי ביטוי של גנים מסוימים. גם תהליכים אלו יכולים לעבור בתורשה וההתפתחויות המדעיות בתחום עשויות להשפיע על ההבנה שלנו בטיפול במחלות ההשמנה השונות שכן לא כל סוגי ההשמנה זהים".

המחקר החדש של אוניברסיטת וושינגטון מעלה כי הגורמים להשמנה מורכבים הרבה יותר מרק צריכה פשוטה של מזון משמין, וכי סימנים מולקולריים העידו כי לאנשים מסוימים יש רגישות להשמנה. "ההבנה של מנגנון ההשמנה כוללת גם הבנה שיש שוני גנטי בין אנשים אשר משפיעים גם על חילוף החומרים (המטבוליזם), על המיקרוביום (חיידקי המעי), על אגירת שומן, על מרכז הרעב, מרכז השובע, על אכילה נהנתנית ועל מרכזי השליטה ההתנהגותיים במוח" מסביר ד"ר ויינפאס.

למעשה, המחקר החדש מעלה כי השמנה נגרמת גם בשל גנטיקה, אך גם בעקבות גורמים חיצוניים שמשפיעים על המשקל. תוצאות המחקר הן פתח לתקווה לאנשים שסובלים מהשמנה גם על רגע גנטי, ומלמד כי במידה והם יבצעו שינויים באורח חייהם, יש להם סיכוי גבוה לחזור למשקל גוף תקין. כדי לטפל בהשמנה יש צורך בשינוי אורח חיים – מעבר מתזונה מערבית עתירת שומן וסוכר לאכילה מאוזנת ובריאה ושילוב של פעילות ספורטיבית. בשנים האחרונות אף פותחו תרופות שמסייעות לירידה במשקל. "השמנה היא מחלה כרונית פרוגרסיבית שגורמת לתחלואה מגוונת ואף מקצרת שנות חיים. הטיפול בהשמנה צריך להיות ממושך, ארוך טווח, מולטי דיספלינרי, מבוסס על שינוי באורחות החיים והתאמת תרופות לפי הצורך – כל זאת בשיתוף פעולה עם המטופל, לצד הסברה והתאמה אישית של הטיפול", סיכם ד"ר ויינפאס.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00