נוירולוגיה

גנים זומבים: חוקרים גילו תאי מוח שמתעוררים לחיים אחרי המוות

מתברר כי בשעות שלאחר המוות, תאים מסוימים במוח ממשיכים לפעול והם גדלים למימדי ענק – הממצאים עשויים לסייע במחקר על אוטיזם, סכיזופרניה ואלצהיימר

מוח אנושי. אילוסטרציה
מוח אנושי. אילוסטרציה

בשעות שלאחר המוות, תאים מסוימים במוח האנושי ממשיכים לפעול, הפעילות בהם מתגברת והם גדלים למימדים ענקיים. כך עולה ממחקר חדש מאוניברסיטת שיקגו.

במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Scientific Reports , החוקרים ניתחו ביטוי של גנים ברקמת מוח טרייה שהושגה בניתוח מוחי שגרתי. ביטוי הגנים נבדק פעמים רבות לאחר הסרת רקמת המוח כדי לדמות מוח מת בזמנים שונים לאחר המוות. הם גילו כי הפעילות של חלק מהגנים בחלק מתאי המוח מתגברת אחרי המוות.

"הגנים הזומבים", אשר הביטוי שלהם הוגבר לאחר המוות, נמצאו אך רק בתאי גליה, אשר  צמחו ושלחו זרועות ארוכות במשך שעות רבות לאחר המוות. תאי גליה הם תאי תמיכה לא-עצביים לנוירונים, שמספקים, בין היתר, בידוד והגנה לנוירונים. אחד התפקידים שלהם הוא לפנות פסולת תאית שנוצרת בעקבות פגיעה או מוות של תאי עצב ולכן זה לא מפתיע שהם גדלים לאחר המוות, משום שתפקידם לנקות פסולת שנגרמת לאחר פגיעות מוחיות כמו מחסור בחמצן או שבץ מוחי.

לפי עורכי המחקר, מה שחשוב הוא ההשלכות של הגילוי, שכן מרבית המחקרים המשתמשים ברקמות מוח אנושיות לאחר המוות כדי למצוא טיפולים ותרופות פוטנציאליות להפרעות כגון אוטיזם, סכיזופרניה ומחלת אלצהיימר, אינם מביאים בחשבון את הביטוי של הגנים האלה ואת פעילות תאי הגליה לאחר המוות.

לפי החוקרים, ההנחה הרווחת שהמוח מפסיק לגמרי לתפקד כשהלב מפסיק לפעום היא שגויה, וכעת יש צורך במחקר נוסף לכמת את הפעילות הזו. צוות החוקרים הבחינו כי הדפוס של ביטוי גנים ברקמת מוח אנושית טרייה במעבדה שלהם אינו תואם את הדיווחים שפורסמו על ביטוי גנים במוח לאחר המוות מאנשים ללא הפרעות נוירולוגיות או מאנשים עם מגוון רחב של הפרעות נוירולוגיות, ביניהם אוטיזם ואלצהיימר.

לכן, החליטו החוקרים לבדוק את הביטוי של כל הגנים האנושיים, בנקודות זמן בין 0 ל-24 שעות, מכמות גדולה של רקמת מוח שנאספה לאחרונה ונשמרה בטמפרטורת החדר, כדי לדמות מצב של מוות. צוות החוקרים בחן רקמות מוח אנושיות מחולים עם הפרעות נוירולוגיות שהסכימו לאחסן רקמות למחקר לאחר מותם, או במהלך ניתוח סטנדרטי לטיפול בהפרעות כמו אפילפסיה. לדוגמה, במהלך ניתוחים מסוימים לטיפול באפילפסיה מוסרת רקמת מוח אפילפטית כדי לסייע בהתקפים. לא כל הרקמות נחוצות לצורך אבחון פתולוגי ולכן ניתן להשתמש בחלקן למחקר. זו הרקמה שהחוקרים בדקו.

הם מצאו שכ-80% מהגנים שנבדקו נותרו יציבים יחסית למשך 24 שעות. גנים אלה נקראים "גנים של משק בית" ונמצאים כמעט בכל תאי הגוף. לעומתם, בשעות שלאחר המוות, חלה ירידה מהירה בביטוי של קבוצה אחרת של גנים ייחודיים לתאי עצב שמעורבים בפעילות כמו זיכרון וחשיבה. גנים אלה חשובים, כאמור, למחקר הפרעות כמו סכיזופרניה ומחלת אלצהיימר.

בקבוצה שלישית של גנים – "הגנים הזומבים" – הפעילות הוגברה ככל שפעילותם של הגנים העצביים הידרדרה והגיעה לשיא כ-12 שעות לאחר המוות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *