קורונה

דיווח בארה"ב: קשר אפשרי בין נגיף הקורונה להופעת מחלה דמויית אלצהיימר

עם זאת עדיין לא מובן הקשר שבין נגיף הקורונה לבעיה הנוירולוגית – כך עולה ממחקר של המרכז הרפואי "קליבלנד קליניק" במדינת אוהיו בארה"ב

נגיף הקורונה. אילוסטרציה
נגיף הקורונה. אילוסטרציה

"קשר מטריד בין נגיף הקורונה לבין מחלת מוח ניוונית דמויית אלצהיימר" – כך דיווח צוות המכון לרפואה גנומית במרכז הרפואי "קליבלנד קליניק" במדינת אוהיו בארה"ב,  בשבוע שעבר לכתב העת Alzheimer's Research & Therapy. על פי הפרסום, פגיעה של הנגיף במוח עלולה להיות הרסנית, לגרום לשינויים ברשת העצבים ולתסמינים שלעתים קרובות נראים אצל חולי אלצהיימר.

יש לציין כי עם זאת, עדיין לא מובן הקשר שבין נגיף הקורונה לבעיה הנוירולוגית. בשלב זה יש מעט ראיות התומכות בכך שכאשר אדם נדבק בנגיף וחולה ב-covid-19 ייתכן שהנגיף יתקוף ישירות את מוחו. אולם הקשר בין הנגיף לחשש מפני המחלה הנוירולוגית נוגע לשינויים בגנים ובחלבונים ועל מסלולי הולכה עצביים – לצד הפגיעה במערכת כלי הדם במוח.

החתום הראשון על דו"ח המחקר, ד"ר פיישיונג צ'אנג' מסר כי הצוות "גילה שזיהום על ידי הנגיף SARS-CoV-2 שינה באופן משמעותי סמנים המעורבים בהופעת דלקת מוח והיה להם ביטוי במחסום דם-מוח. ממצאים אלה מצביעים על כך שהנגיף עשוי להשפיע על כמה גנים או מסלולים המעורבים בדלקת נוירולוגית ובפגיעה מיקרו-וסקולרית במוח – שעלולים להוביל לפגיעה קוגניטיבית דמוית אלצהיימר".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.