אלצהיימר

דלקת במוח עשויה להיות הטריגר לאלצהיימר

מחקר מראה שדלקת היא מה שגורם לרובד העמילואיד במוח להתפתח לאלצהיימר

דלקת מוח, אלהציימר. אילוסטרציה

אחד מסימני ההיכר של מחלת האלצהיימר הוא רובד עמילואיד בין תאי העצב של המוח לבין סיבי חלבון טאו סבוכים הנוצרים בתוך התאים. עם זאת, רובד עמילואיד, שנוצר מחלקי חלבון המתגבשים יחד, קיים גם במוחם של מבוגרים שאינם מפתחים אלצהיימר, דבר המצביע על גורם נוסף שמוביל למחלה. נראה שההבדל בין אנשים עם רובד עמילואיד שמפתחים מחלת אלצהיימר לבין אלה שאינם מפתחים אלצהיימר הוא התפתחות של דלקת במוח.

המחקר מציע שטיפולים משולבים שמתייחסים הן להצטברות רובד העמילואיד והן לדלקת במוח עשויים להוכיח יעילות כנגד מחלת האלצהיימר. המחקר בוצע באוניברסיטת פיטסבורג ופורסם בכתב העת Nature Medicine.

ידוע שהצטברות עמילואיד בפני עצמה אינה מספיקה כדי לגרום לדמנציה, ותוצאות המחקר מצביעות על כך שהאינטראקציה בין הדלקת במוח לפתולוגיה של העמילואיד היא שגורמת לייצור יתר של חלבוני טאו ובעקבות כך לנזק מוחי נרחב ולפגיעה קוגניטיבית.

מדענים כבר נתקלו בתופעה של דלקת נוירונית אצל אנשים עם אלצהיימר, אולם המחקר החדש חושף לראשונה את תפקידו הקריטי בהתפתחות המחלה. במחקר התגלה שהפעלת תאי החיסון של המוח – תאי המיקרוגליה – מקדמת את התפשטות חלבוני הטאו המרכיבים את רובד העמילואיד.

לדלקת יש תפקיד חשוב במניעת זיהומים ופתוגנים אחרים בגוף, כולל במוח ובמערכת העצבים המרכזית, והיא מסייעת בפינוי פסולת (נוירונים פגומים, זיהומים) מהמוח. עם זאת, תגובה דלקתית ממושכת או היווצרות דלקת כרונית עשויים לתרום להתפתחות של דלקת נוירו-דלקתית חריפה שבתורה עשויה לתרום להיווצרות מספר הפרעות נוירודגנרטיביות. הדלקת עצמה אינה קשורה לפגיעה הקוגניטיבית, אך כאשר יש גם דלקת במוח וגם הצטברות של עמילואיד, האינטראקציה מגבירה את ייצור חלבוני טאו. קיומם של שלושה תהליכים אלו במוח: עמילואיד, דלקת וחלבוני טאו, יוצר הידרדרות קוגניטיבית.

נערכו בעבר ניסויים בתרביות תאים ובחיות מעבדה שהראו ששפעול תאי מיקרוגליה קשור ליצירת סיבי טאו. המחקר הנוכחי הוא הראשון שמתעד את הקשר ביניהם בבני אדם חיים. החוקרים השתמשו בסריקות MRI ו-PET של 130 אנשים מגילאים שונים שסובלים מאלצהיימר ברמות שונות, תוך התבוננות בנוכחות והיקף ההפעלה של תאי מיקרוגליה, רובד העמילואיד וסיבי טאו.

מסקנת הניסוי היא שהשתלטות על הדלקת במוח עשויה להיות טיפול אפשרי במחלת האלצהיימר. ישנן מספר תרופות אנטי דלקתיות שיכולות להפחית את הדלקת במוח, אולם כמה מהן נבדקו בניסויים קליניים שמטרתם להפחית את הירידה הקוגניטיבית, והן נכשלו.

המחקר הנוכחי מצביע על כך שתרופות אנטי דלקתיות כאלו יציגו יעילות אופטימלית ברגע מסוים במהלך המחלה כאשר לחולים יש פתולוגיה של טאו המוגבלת לקליפת המוח הטמפורלית מדיאלית. תוצאות המחקר מצביעות על כך שהשילוב של תרופות אנטי-עמילואידיות ביחד עם טיפולים אנטי-דלקתיים בשלבים המוקדמים של המחלה, כאשר הפתולוגיה של הטאו עדיין מוגבלת לקליפת המוח הטמפורלית, ימקסמו את היעילות של התרופות האלה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.