נגיף הקורונה

האיום הברזילאי: מה גורם למוטציה מברזיל להיות כה מסוכנת?

הוא כבר נמצא בישראל, הוא מידבק יותר מהזן המקורי, מדביק גם מחלימים וככל הנראה עמיד לחיסון – הוריאנט שמדאיג את גורמי הבריאות בארץ ובעולם

הוריאנט הברזילאי. אילוסטרציה
הוריאנט הברזילאי. אילוסטרציה

זה כבר מספר שבועות נערך מעקב עולמי אחרי הוריאנט הברזילאי של נגיף הקורונה וגם בישראל חוששים מהתפשטותו משום שהוא עלול לפגוע במאמצי מבצע החיסונים. מדובר למעשה בשני תת זנים של המוטציה הברזילאית המסומנים P.1 ו-P.2. ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, הסבירה ש"קיים חשש שיוכלו לפגום ביעילות החיסונים הניתנים בישראל".

אמש דיווח משרד הבריאות כי לראשונה זוהו במערך הלאומי לריצוף גנומי שני מקרי קורונה של הוריאנט הברזילאי בקרב שבים מחו״ל, מקרה אחד בתינוקת והאחר במבוגר שהתחסן. בנוסף, זוהה מקרה ראשון של וריאנט שמקורו בצ'ילה בישראלי, אף הוא מחוסן, שחזר לארץ מחו"ל. בנוסף נמסר ממשרד הבריאות כי התגלו בימים האחרונים בישראל עוד 19 מאומתי קורונה חדשים נשאי הוריאנט ההודי, כולם זרים ובסך הכך עד כה – 60 מקרים. בהודעת המשרד צוין כי "אין מידע ברור ביחס לוריאנט זה וגם על האחרים והשלכותיהם על מחוסנים ומחלימים".

מה ידוע על הוריאנט הברזילאי?

תת הזן הברזילאי P.1 נתגלה ביפן בקרב נוסעים ששבו מברזיל. הוא נפוץ כעת ב-26 מדינות וככל הנראה החיסון לקורונה אינו מנטרל אותו, הוא מידבק פי 1.4 עד 2.2 יותר מזן נגיף הקורונה המקורי מסין ואחראי להדבקת מחלימים שחלו בזן המקורי בעד 61% מהמקרים. ד"ר אלרעי-פרייס ציינה כי "קיימות עדויות שתת זן זה מתאפיין בעומס נגיפי וככל הנראה בעל יכולת הדבקה גבוהה ולכן החשש להדבקה חוזרת". P.2 – תת הזן השני שהתגלה כבר באמצע 2020 – אחראי להתפרצות גל תחלואה רחב במנאוס, צפון ברזיל.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *