תיאורי מקרה

האישה שייצרה אלכוהול בשלפוחית השתן, התינוק עם שלושה אברי מין, והאיש עם השתן הירוק

מערכת מדפייג' מציגה: כמה מקרים רפואיים מעניינים מהשנה האחרונה

שתן ירוק. אילוסטרציה

אספנו כמה מהמקרים הרפואיים היותר מענינים ויוצאי דופן שפורסמו בספרות הרפואית המדעית בשנה החולפת:

תינוק שנולד עם שלושה פינים

התינוק, שנולד בעירק, הוא המקרה המדווח הראשון של טריפאליה אנושית, מצב בו נוצרים שלושה פינים במהלך ההתפתחות העוברית. המקרה התפרסם בכתב העת International Journal of Surgery Case Reports.

הוריו של התינוק בן השלושה חודשים, מהעיר הכורדית דוהוק, פנו לטיפול רפואי לאחר שהבחינו שלילד יש שק אשכים נפוח ובליטות מעור הפין. לאחר הבדיקה, התברר שהבליטות הן שני פינים נוספים. אורך הפין השני היה כ-2 ס"מ והוצמד לשורש הפין הראשון. אורך הפין השלישי היה בערך 1 ס"מ ונמצא מתחת לשק האשכים.

התינוק עבר ניתוח להסרת שניים מהפינים. הם הכילו את רקמת הזיקפה, הנקראת קורפוס קברנוסום, אשר מתמלאת בדם במהלך העוררות, וכן רקמה הנקראת קורפוס ספונגיוסום, המסייעת לתמיכה בשופכה, הצינור שדרכו זורם השתן. מכיוון שלפינים הנוספים לא היו שופכות, ההסרה הכירורגית של האיברים הנוספים היתה פשוטה יחסית, והתינוק עבר את הניתוח בהצלחה. לא נמצאו בגופו אבנורמליות אחרות.

פין נוסף הוא מצב מולד נדיר, המופיע רק פעם ב-5 מיליון עד 6 מיליון לידות חי. רמת ההתפתחות של הפינים הנוספים הללו שונה אצל אנשים שונים.

מזקקה בשלפוחית השתן

אישה בת 61 מפיטסבורג שבארה"ב נזקקה להשתלת כבד מכיוון שסבלה משחמת הכבד. במסגרת הבדיקות להתאמה להשתלת כבד, האישה עשתה בדיקות שתן מרובות שחזרו חיובית לאלכוהול, למרות שהיא הכחישה ששתתה משקאות עם אלכוהול.

אחרי שערכו בדיקות שתן נוספות, קפדניות במיוחד, גילו הרופאים ששמרים בשלפוחית ​​השתן של האישה התסיסו גלוקוז בשתן לאתנול. המקרה פורסם בכתב העת Annals of Internal Medicine.

מצבה של האישה דומה להפרעה נדירה הנקראת "תסמונת מבשלת בירה" (Auto-brewery syndrome) בה חיידקים בדרכי העיכול ממירים פחמימות לאלכוהול. אנשים עם ABS יכולים להשתכר מאכילת פחמימות. אולם במקרה של האישה, התסיסה התרחשה בשלפוחית ​​השתן שלה, האלכוהול לא הגיע מהשלפוחית ​​לזרם הדם, כך שהאישה לא נראתה שיכורה וגם לא התגלה אלכוהול בבדיקות הדם שלה.

הטחול הנודד

אישה במישיגן, ארה"ב, גילתה שהטחול שלה נדד כ-30 ס"מ בתוך גופה במשך 48 שעות. לאישה היה מצב נדיר המכונה "טחול נודד", שקורה כאשר הרצועות שמייצבות את הטחול במקומו הרגיל נחלשות ומאפשרות לאיבר לנוע בתוך הגוף.

סריקות סי.טי. של בטנה של האישה שנלקחו בהפרש של יומיים בלבד הראו כי הטחול שלה עבר מהרבע השמאלי העליון של בטנה לרבע הימני התחתון, על פי דיווח המקרה שפורסם בכתב העת The New England Journal of Medicine.

האישה סבלה ממחלה בכבד שגרמה לטחול שלה לגדול, ולרצועות סביב הטחול שלה להימתח. הטיפול האופייני לטחול נודד הוא הסרת הטחול.

שתן ירוק

השתן של גבר משיקגו הפך לירוק לאחר חמישה ימים בטיפול נמרץ. הגבר, בן ,62 אושפז לאחר שנמצאו בדמו רמות גבוהות של פחמן דו חמצני, מצב שעלול לסכן חיים. האיש חובר למכונת הנשמה וקיבל חומר הרדמה כללי בשם פרופופול. כעבור חמישה ימים, השתן  של הגבר, שנאסף בשקית צנתר, הפך לירוק.

בעוד שתן ירוק יכול לנבוע ממספר גורמים, במקרה זה, האשם היה פרופופול. תרופה זו נמצאת בשימוש נרחב להרדמה כללית, אך במקרים נדירים היא עלולה להפוך את השתן של האדם לירוק. לפי הדיווח ב-New England Journal of Medicine, שינוי הצבע נעלם לאחר הפסקת הטיפול התרופתי.

אלרגיה לקור

אנשים יכולים לפתח אלרגיות לכל דבר או אחר, כולל אוויר קר. זה המקרה של אדם בקולורדו, שתגובתו האלרגית לקור הייתה כה קשה, שהוא כמעט מת. הגבר בן 34 התמוטט לאחר שיצא ממקלחת חמה לשירותים קרים, על פי דיווח על המקרה שפורסם בכתב העת Journal of Emergency Medicine. האיש נאבק לנשום ועורו היה מכוסה פריחה אדומה. הוא חווה תגובה אלרגית מסכנת חיים המכונה אנפילקסיס.

רופאים אבחנו אצלו אורטיקריה של קור, תגובה אלרגית של העור לאחר חשיפה לטמפרטורות קרות, כולל אוויר קר או מים קרים. התסמין השכיח ביותר הוא פריחה אדומה ומגרדת לאחר חשיפה לקור; אך במקרים חמורים יותר, אנשים יכולים לפתח אנפילקסיס, שעלול לגרום לצניחת לחץ הדם שלהם ולהיצרות של דרכי הנשימה.

האיש טופל באנטיהיסטמין ובסטרואידים, ומצבו השתפר. הוא קיבל מזרק אפינפרין, שיכול לטפל באנפילקסיס במצבי חירום, כמו יציאה לקור בלי סוודר.

ממתק קטלני

גבר בן 54 ממסצ'וסטס מת ממנת יתר של ממתק – ליקריץ שחור. הליקריץ מכיל תרכובת הידועה כרעילה במינונים גדולים. על פי דיווח בכתב העת New England Journal of Medicine, הגבר איבד לפתע את הכרתו לאחר שחווה בעיית קצב לב מסכנת חיים. משפחתו סיפרה שבשבועות האחרונים האיש אכל שתי אריזות גדולות של ליקריץ שחור מדי יום. על אף קבלת מספר טיפולים ביחידה לטיפול נמרץ, האיש נפטר 32 שעות לאחר שהגיע לבית החולים.

ליקריץ שחור מכיל לעיתים קרובות תרכובת הנקראת גליציריזין, שמקורה בשורש ליקריץ. על פי מינהל המזון והתרופות האמריקני, צריכה של יותר מדי שורש ליקוריץ או סוכריות בטעם שורש ליקריץ יכולות להיות מסוכנות מכיוון שהגליציריזין מוריד את רמות האשלגן בגוף, וזה יכול להוביל ללחץ דם גבוה ולקצב לב לא תקין. לפי ה-FDA, צריכה של כ-50 גרם ליקריץ שחור ביום למשך שבועיים עלולה לגרום לבעיות בקצב הלב, במיוחד לאנשים בגילאי 40 ומעלה.

סיכה בלב

בן 17 פנה לחדר המיון לאחר שחווה כאב חד בחזהו שהוקרן לגבו, על פי דו"ח מקרה שפורסם בכתב העת Journal of Emergency Medicine. בדיקת סי.טי. חזה הראתה "עצם זר מתכתי ליניארי" בליבו.

העצם התגלה כסיכת תפירה בגודל 3.5 ס"מ, שהרופאים הוציאו באמצעות ניתוח לב פתוח. הנער אמר בתחילה לרופאים כי הוא לא בלע שום חפץ זר או חווה טראומה פיזית בחזהו. אך בראיון מאוחר יותר הוא גילה כי הוא תופר את בגדיו ולעיתים מחזיק בפיו סיכות תפירה, וייתן שבאופן לא מודע בלע סיכה כזאת. הנער החלים לאחר הניתוח ולא סבל מסיבוכים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00