סרטן העור

האם אתם שייכים לקבוצת סיכון לסרטן העור?

מדי חודש מאובחנים בממוצע בישראל כ-163 חולי מלנומה חדשים וכ-15 חולים נפטרים מהמחלה – כיצד ניתן למנוע את סרטן העור, איך עוקבים אחרי נקודות חן חשודות ומהי הדרך הבטוחה לעבור את הקיץ בשלום?

קיץ, הגנה מהשמש. אילוסטרציה
קיץ, הגנה מהשמש. אילוסטרציה

הידעתם? מדי חודש מאובחנים בממוצע בישראל כ-163 חולי מלנומה חדשים – 98% מהם מהמגזר היהודי. כ-15 חולים נפטרים מהמחלה בכל חודש. שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם לשנת 2021 של האגודה למלחמה בסרטן בשיתוף כל קופות החולים יתקיים בין התאריכים 14 עד 20 ביוני. במסגרתו מוזמן הציבור הרחב לבדיקה חינם לגילוי מוקדם של סרטן העור. את המרפאות יאיישו רופאי עור וכירורגים פלסטיים, אשר יבצעו בדיקות לאבחון מוקדם של סרטן העור ומלנומה – שבכוחן להציל חיים.

מלנומה של העור (סרטן העור) היא גידול שמקורו בתאי המלנין שבעור. גורמי הסיכון העיקריים למחלה הם חשיפה לקרינה על-סגולה, בעיקר מקרינת השמש או ממתקני שיזוף מלאכותיים; היסטוריה של כוויות שמש, בעיקר בגיל הילדות; ריבוי שומות; עור בהיר, עיניים בהירות; היסטוריה משפחתית של המחלה; היסטוריה אישית של המחלה; מערכת חיסון מוחלשת; גיל מתקדם; מין (זכר); מחלות גנטיות מסוימות ועוד.

בשנות ה-90 היתה ישראל במקום ה-3 בעולם אחרי אוסטרליה וניו זילנד, במספר השנתי של חולים חדשים במלנומה ממארת של העור. הודות לפעילות הנמרצת והעקבית של האגודה למלחמה בסרטן, חל שינוי דרמטי לטובה, וכיום ישראל ממוקמת במקום ה-22 מתוך 30 המדינות עם השיעורים הגבוהים ביותר בעולם.

על פי נתונים אחרונים מדו"ח הרישום הלאומי לסרטן, בשנת 2018 אובחנו בישראל 1,959 חולים חדשים עם מלנומה עורית (1,111 עם גידול חודרני  ו-848 עם גידול ממוקד). בשנה זו היוותה מלנומה של העור 7.5% מכלל המקרים החדשים של סרטן בישראל המחייבים דיווח לרישום הלאומי של סרטן בישראל בקרב גברים יהודים ואחרים, 5.6% בקרב נשים יהודיות ואחרות, 1.2% בקרב גברים ערבים ו-0.9% בקרב נשים ערביות.

בשנת 2018 נפטרו בישראל 186 אנשים ממלנומה חודרנית ממארת של העור. מלנומה של העור גרמה בשנת 2018 ל-1.6% מכלל התמותה מסרטן באוכלוסיה. בקרב יהודים ואחרים, רוב החולים שנפטרו ממלנומה ממאירה של העור בשנת 2018 היו בני 75 ומעלה. איש לא נפטר מהמחלה מתחת לגיל 25. הגיל הממוצע בעת התמותה ממלנומה ממאירה של העור ביהודים ואחרים היה 73.1 בגברים ו-75.2 בנשים.

כיצד תדעו האם אתם נמצאים בסיכון לחלות בסרטן עור?

לקבוצות הבאות יש סיכון לפתח מלנומה של העור:

 • אנשים בעלי מספר רב של שומות (בייחוד למעלה מ-20).
 • אנשים בעלי עור, שיער ועיניים בהירים ובעלי נמשים.
 • אנשים שעורם נצרב בקלות בשמש, או שאינו משתזף כלל.
 • מי שבמשפחתו קרובים בעלי נקודות חן מרובות, או שחלו בסרטן העור.
 • מי שסבל מכוויות שמש מרובות, בעיקר בילדות.
 • אנשים הנוטלים תרופות המדכאות את מערכת החיסון או סובלים ממחלות המחלישות אותה (כגון חולי פרקינסון או מושתלי איברים).
אבחון מוקדם של נקודות החן

לקראת שבוע המודעות למניעת סרטן העור 2021, האגודה למלחמה בסרטן יוצאת בקמפיין הסברה חדש הנקרא "שינויים", אשר מדגיש את חמשת הסימנים שאליהם יש לשים לב כאשר ישנה שומה על העור וחל בה שינוי ב: גובה, גוון, גודל, גבול וגאומטריה, ובהתאם לכך לפנות לרופא עור. הקמפיין מדגיש את חשיבות הגילוי המוקדם המעלה את שיעורי הריפוי, וקורא לציבור להיבדק חינם בשבוע העור בקופות החולים.

גם מעקב עצמי אחרי שומות עשוי לעזור באבחון מוקדם של סרטן העור: בחדר מואר היטב נבחן את הגוף מלפנים ומאחור. אפשר להיעזר במראת יד, אותה נכוון מול מראה גדולה. חשוב לבחון את כל שטח העור, כולל הקרקפת, בין השערות, בקפלי הגוף ובין אצבעות הידיים והרגליים. לבדיקת הקרקפת הכרחי להיעזר באדם נוסף, ולבדיקת הגב רצוי להיעזר באחרים.

מומלץ לזכור את מספר השומות בכל מקום ולבצע את הבדיקה שוב כל 6-3 חודשים. למי שיש מספר רב של שומות, מומלץ לצלם בהגדלה את אזור השומות, לצורך השוואה. רצוי שהצילום יהיה צבעוני, ויהיה בו קצה סרגל שיראה את גודל השומה. חשוב לציין את תאריך הצילום ואת אזור הגוף עליו נמצאות השומות.

נקודות חן או שומות יכולות להופיע על עור הגוף ככתם חום שטוח או בולט, כבר בגיל הילדות או ההתבגרות. הופעת שומה חדשה או שינויים בגודל, בגוון, בגובה, בגבולות ובגיאומטריה של השומות הקיימות, עלולה לעורר חשד להתפתחות גידול סרטני.

כיצד תהיו "חכמים בשמש"?
 • חפשו צל בכל מקום מחוץ לבית, בים ובבריכה. שבו מתחת לשמשיה, סככה או כל מגן אחר.
 • מומלץ לחבוש כובע רחב שוליים או כובע עם מצחייה גדולה, שמגן גם על האוזניים, עור הפנים, העור הרגיש סביב העיניים והעורף.

 • קרינת השמש עלולה לפגוע בעיניים , ולגרום לקמטים בעור העדין שמסביב לעיניים, להתפתחות קטרקט (ירוד), להתפתחות גידולים בעור שסביב העין ועוד. קנו משקפי שמש עם תווית המבטיחה שהם יספקו 100% הגנת UV לעיניים ויסננו את הקרינה העל-סגולה.

 • למרות החום, חשוב להתלבש כך שגופנו יהיה מכוסה ומוגן. מומלץ ללבוש חולצה בעלת שרוולים, המכסה את הכתפיים והזרועות, ומכנסיים עד הברכיים לפחות. הבדים שמספקים את מרב ההגנה מקרני השמש הם בדים באריגה צפופה. כשנכנסים למים, חשוב ללבוש בגד ים ארוך מבד חוסם קרינה, בגד גלישה, או ביגוד מגן אחר.

 • המרכיב המשפיע והמשמעותי ביותר בחשיפה לשמש, הוא שעות החשיפה. לכן, מומלץ להימנע מחשיפה לשמש בין השעות 10:00 – 16:00, בהן עוצמת הקרינה היא מרבית. אם נאלצתם לצאת לשמש בשעות מסוכנות.

 • מסנן הקרינה סופג חלק מקרני השמש או דוחה את קרניה לפני שהן פוגעות בעור. ישנם תכשירי הגנה רבים ושונים – החשוב ביותר הוא דרגת ההגנה שהם מספקים. כאשר אתם עומדים בפני אינספור האפשרויות של רכישת תכשיר הגנה בחנות, שימו לב למספר ה-SPF (מקדם ההגנה מהשמש) המצוין על התווית – עליו להיות 30 SPF ומעלה. מומלץ להשתמש בתכשירים רחבי טווח, כלומר, תכשירים המציעים הגנה משולבת נגד קרינה על-סגולה מסוג UVB ונגד קרינה על-סגולה מסוג UVA.

  תינוקות עד גיל חצי שנה אין לחשוף לשמש כלל. להגנה על פעוטות ותינוקות מגיל חצי שנה ומעלה מומלץ להשתמש במסנני קרינה רחבי טווח בעלי מקדם הגנה של 30 SPF ומעלה המיועדים לתינוקות וילדים. חשוב לזכור כי מסנני הקרינה אינם חוסמים לחלוטין את קרינת השמש, ויש להשתמש בהם יחד עם כל אמצעי ההגנה האחרים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *