מחקרים

האם בדיקת דם יכולה לחזות את סרטן הכבד?

מחקר חדש בראשות חוקרים ממסצ'וסטס גנרל בריגהם ומהמרכז הרפואי בת׳ ישראל דיקונס מציע כי חלבונים הניתנים לזיהוי בדם יכולים לשפר את הערכת הסיכון לסרטן הכבד שנים לפני האבחנה

בדיקת-דם.-אילוסטציה

לגילוי מוקדם יש פוטנציאל לשנות את הטיפול ואת התוצאות בתחום הטיפול בסרטן, במיוחד עבור סרטן כמו סרטן הכבד, אשר מאובחן בדרך כלל בשלב מאוחר, כאשר אפשרויות הריפוי מוגבלות. מחקר חדש בראשות חוקרים ממסצ'וסטס גנרל בריגהם ומהמרכז הרפואי בת׳ ישראל דיקונס מציע כי חלבונים הניתנים לזיהוי בדם יכולים לשפר את הערכת הסיכון לסרטן הכבד שנים לפני האבחנה המקובלת.

"שכיחותו של סרטן הכבד עולה במהירות, ולסרטן הכבד יש שיעור תמותה גבוה, אך אם נוכל לאבחן מוקדם, ההתערבויות הטיפוליות יכולות להיות בעלות פוטנציאל ריפוי", אמר המחבר הראשי שיניואן סינדי ז'אנג מחטיבת צ'אנינג לרפואה בבית החולים בריגהם. "חיפשנו דרך לזהות את הסוג הזה של סרטן מוקדם מספיק כדי להתערב עם ניתוח או השתלת כבד, ולטפל במחלה לפני שהיא הופכת למחלה גרורתית".

סרטן הכבד, או קרצינומה הפטוצלולרית, מדורג כגורם השלישי המוביל לסרטן בעולם והגורם השני המוביל למוות הקשור לסרטן ברחבי העולם, כאשר שיעור ההיארעות שלו כמעט שולש מאז 1980 בארה"ב. גילוי סרטן הכבד מתרחש לעתים קרובות בשלבים מתקדמים, בהם תוחלת החיים בדרך כלל משתרעת על פני פחות מ-12 חודשים. אוכלוסיות מסוימות בסיכון גבוה, כגון אנשים עם שחמת הכבד וצהבת, יכולות להפיק תועלת משמעותית מבדיקות לגילוי מוקדם של סרטן זה. כיום בולט מחסור בכלים מדויקים, רגישים וספציפיים לגילוי מוקדם של סרטן הכבד. רבות מהשיטות הקיימות הן יקרות יחסית, פולשניות או מוגבלות בנגישותן, ומוגבלות בעיקר לבתי חולים גדולים.

המחקר החדש גילה כי חלבונים מסוימים הניתנים לזיהוי בדם יכולים לשפר את הערכת הסיכון לסרטן הכבד שנים לפני האבחנה המקובלת.

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00