תזונה

האם דיאטות מדמות צום יכולות לסייע בטיפול בסרטן?

במחקר על חולי סרטן, דיאטות מדמות צום גרמו לשינויים מטבוליים וחיסוניים שעשויים לעכב או להרוס גידולים סרטניים

צום לסירוגין. אילוסטרציה

מחקר שנערך לאחרונה הראה שדיאטות שמדמות צום (Fast mimicking diet – FMD) גורמות לשינויים מטבוליים וחיסוניים שיש להם קורלציה לתוצאות סרטן משופרות. המחקר, שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת גנואה באיטליה ופורסם בכתב העת Cancers, בדק את הבטיחות וההשפעות של דיאטות מחקות צום אצל אנשים חולי סרטן.

ראיות ממחקרים קודמים מצביעות על כך שצום ממושך עשוי להפעיל מנגנוני הגנה תאיים שיכולים להשפיע על בריאות והזדקנות. הסברה היא שהשפעות אלו נובעות בחלקן מהפחתות זמניות בגלוקוז, אינסולין וגורם גדילה דמוי אינסולין (IGF-1), שהוא הורמון המווסת את הצמיחה, שולט בחילוף החומרים של שרירי השלד, ובונה מחדש את השרירים בגוף. מכיוון ש-IGF-1 מווסת את צמיחת התאים וחלוקתם, וכן מוות והישרדות של תאים, הוא עשוי גם לעודד צמיחה של גידולים סרטניים.

ישנן גם ראיות שרמות אינסולין וגלוקוז גבוהות בסרום ממריצות צמיחת תאי סרטן. מחקרים ראשוניים עם מחזורים תקופתיים של צום ממושך הוכיחו השפעות אנטי-גידוליות, תגובה מוגברת לטיפול אנטי-סרטני והגנה על תאים בריאים מנזק שנגרם כתוצאה מכימותרפיה. עם זאת, לצום ממושך והגבלת קלוריות עשויות להיות תופעות שליליות. משום כך, מדענים פיתחו דיאטה דלה בקלוריות, סוכרים וחלבונים, שמטרתה להשיג השפעות דומות לאלו שמחקרים בבעלי חיים הראו שנגרמות בצום, תוך הימנעות מחוסרים תזונתיים.

במחקר, 101 חולי סרטן ניזונו במשך חמישה ימים בדיאטת FMD. הם צרכו עד 600 קלוריות ביום הראשון, ועד 300 קלוריות בארבעת הימים האחרים. ב-16 עד 23 הימים שלאחר מכן הם אכלו בצורה כזו שהחזירו לעצמם את המשקל שאיבדו. החולים חזרו על המחזור הזה כל 3-4 שבועות, וביצעו עד שמונה מחזורים בסה"כ. במחקר השתתפו אנשים עם סוגים שונים של סרטן בשלבי מחלה שונים, ואנשים שעברו טיפולים שונים נגד סרטן. אף אחד מהמשתתפים לא היה בסיכון גבוה לתת תזונה ולא סבל מתת-משקל.

99 מהמשתתפים הפחיתו את רמות הגלוקוז ב-18.6%, אינסולין ב-50.7% ו-IGF-1 בסרום ב-30.3% בממוצע. תוצאות אלו לא היו תלויות בסוג הסרטן, הטיפול האנטי-סרטני ושלב הסרטן. לאחר 5 ימים, דגימות הדם של 38 משתתפים הראו ירידה משמעותית בתאי דם לבנים ספציפיים הנקראים תאים מיאלואידים הקשורים לדיכוי החיסון. היו להם גם מספר מוגבר של תאי T ציטוטוקסיים, תאי חיסון שיכולים להרוג תאי סרטן. שני השינויים הללו היו בלתי תלויים בטיפול אנטי סרטני.

לאחר מכן, החוקרים התמקדו בתת-קבוצה של 13 משתתפות שסבלו מסרטן שד משולש-שלילי מתקדם וקיבלו כימותרפיה ציטוטוקסית. כשהשוו בין המשתתפות שעשו את הדיאטה וקיבלו את הכימותרפיה לנשים שקיבלו רק כימותרפיה, הם ראו שבקבוצה שעשתה את הדיאטה היתה ירידה בתאי מיאלואיד מדכא חיסון ועלייה בתאי CD8+ T משופעלים, שהם תאים שהורגים תאי סרטן. לעומת זאת, בקבוצה שקיבלה רק כימותרפיה, לא היו שינויים חיסוניים כאלה.

מסקנת המחקר היא שדיאטה המחקה צום מחזקת המערכת החיסונית על ידי הפעלת תאי חיסון ספציפיים המוכרים בבירור כחיוניים בזיהוי והרג של תאים סרטניים.

עם זאת, ישנה בעייתיות בהגבלת התזונה של חולי סרטן, מכיוון שחולי סרטן רבים כבר סובלים מתת תזונה בגלל המחלה או בגלל הטיפול נגדה. בנוסף, להפחתת צריכת קלוריות עשויה להיות השפעה שלילית על ריפוי פצעים. משום כך יש לבצע ניסויים נוספים באוכלוסיות חולים שנבחרו היטב כדי להבהיר באילו הקשרים קליניים ניתן לשלב דיאטה מחקה צום עם טיפולים אנטי סרטניים סטנדרטיים כדי לשפר את פעילותם ויעילותם נגד הגידול.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00