קורונה

האם האומיקרון התפתח בעכברים?

מדענים מבייג'ינג מדווחים שלפי המוטציות בנגיף, הוא עבר מאדם לעכבר באמצע 2020, ואז שוב לאדם בסוף 2021

עכברים. אילוסטרציה

מדענים מהאקדמיה הסינית למדעים מדווחים כי מצאו דפוס של מוטציות באומיקרון שאופייני לנגיף שהדביק עכברים. לכן, הם סבורים שהנגיף עבר מאדם לעכבר באמצע 2020, ואז חזרה לאדם בסוף 2021. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת Journal of Genetics and Genomics.

ב-24 בנובמבר 2021, מדענים בדרום אפריקה חשפו שהם גילו גרסה חדשה ומדאיגה של נגיף הקורונה. הם דיווחו שהוריאנט התפשט במהירות רבה בדרום אפריקה והכיל מספר רב של מוטציות חריגות שעשויות להפוך את הנגיף למדבק יותר מאשר וריאנטים קודמים. ימים ספורים לאחר מכן, ארגון הבריאות העולמי הכריז כי הגרסה החדשה, שנקראת אומיקרון, הוא וריאנט מעורר דאגה, ואכן בתחילת ינואר 2022, אומיקרון הוביל לעלייה חסרת תקדים במקרים המחלה ברחבי העולם.

האומיקרון מכיל מספר רב של מוטציות שכמעט ולא נמצאות בוריאנטים ידועים אחרים של נגיפי קורונה בבני אדם, דבר שמקשה על בירור מקור הוריאנט. מכיוון שלא נמצאו "גרסאות ביניים" לאומיקרון שיכולות להצביע על האופן בו התפתח, זה נראה כאילו הגרסה החדשה הופיעה "יש מאין".

קיימות שלוש תיאוריות אלטרנטיביות למקור האומיקרון:

  1. האומיקרון התפתח במקום נידח בעולם שבו לא היה כמעט מעקב וריצוף גנטי של נגיפי קורונה.
  2. האומיקרון התפתח אצל אדם שנדבק בנגיף והזיהום נשאר אצלו זמן רב מאוד בגלל בעיות במערכת החיסון (כמו מחלת HIV או נטילת תרופות מדכאות חיסון), והנגיף עבר את המוטציות בזמן שהיה בגופו.
  3. האומיקרון התפתח באוכלוסיית בעלי חיים לפני שהדביק אדם.

התאוריה השנייה היא הפופולרית ביותר בקרב וירולוגים ואפידמיולוגים. עם זאת, יש מומחים שטוענים כי נגיפים אחרים, כמו נגיף השפעת, נוטים להיות פחות זיהומיים עם הזמן אצל אנשים עם מערכת חיסון פגומה. הם מביאים ראיות לכך שלמרות שנגיפים כאלה מפתחים הסתגלות למערכת החיסונית של המארח שלהם, הם צוברים מוטציות אחרות שמונעים מהם לגרום לזיהומים אצל אנשים אחרים.

עם זאת, נראה כי נגיף האומיקרון דווקא מדבק יותר מכל הגרסאות הידועות בעבר. החוקרים מהאקדמיה הסינית למדעים בבייג'ין מצאו ראיות לכך הנגיף פיתח את המוטציות הרבות והחריגות בעכברים. לדעתם, הגרסה שקדמה לאומיקרון קפצה מאדם לעכבר באמצע 2020. עם הזמן, הוריאנט הזה פיתח מגוון של התאמות למארח החדש שלו לפני שגרם לזיהום באדם אחר בסוף 2021.

החוקרים זיהו 45 "מוטציות נקודתיות" (החלפות של יחידה בודדת בקוד הגנטי) ב-RNA של האומיקרון, והאם טוענים שמוטציות אלה התרחשו לאחר שהגרסה הזו התפצלה מהוריאנט המשותף האחרון הידוע שלה בבני אדם.

מחקרים קודמים מראים כי נגיפי RNA נוטים לקלוט יותר מוטציות בבסיסים מסוימים, כתלות בסוג המארח (בעל החיים) בתוכו הם משתכפלים. באמצעות ידע זה, מחברי המאמר החדש זיהו בעבר את "חתימת המוטציה" של בעלי חיים שונים בהם נמצא נגיף הקורונה.

לפי המחקר החדש, התדירות היחסית של מוטציות הנקודה החדשות באומיקרון אופיינית להתפתחות מוטציות במארח עכבר ולא במארח אנושי. החוקרים גם גילו שמספר מוטציות בחלבון הספייק של האומיקרון, אשר מאפשר לנגיף לחדור לתא המארח, מסייעות לנגיף להיקשר חזק יותר לקולטן המטרה שלו בעכברים.

מחברי המחקר סבורים שהאומיקרון התפתח בעכברי בר, ולא בעכברי מעבדה, מכיוון ש-18 מתוך סך של 25 מוטציות בחלבון הספייק של הנגיף לא היו נוכחות באף אחד מנגיפי הקורונה שנחקרו והותאמו לעכברי מעבדה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00