מחקרים

האם נשים שעברו קרינה כלל גופית והשתלת מח עצם מצויות בסיכון מוגבר להתפתחות של סרטן שד?

נשים שעברו קרינה כלל גופית במסגרת השתלת מח עצם לטיפול בממאירויות המטולוגיות, בייחוד בגילאים צעירים, מצויות בסיכון מוגבר להתפתחות של סרטן שד ועל כן צריכות לעבור בדיקות סקר מוקדמות

סרטן-השד.-אילוסטרציה

המחקר הנוכחי בחן את הקשר בין קרינה כלל גופית (TBI – total body irradiation) לבין התפתחות של סרטן שד בהמשך החיים בקרב נשים שעברו השתלת תאי דם או מח עצם (BMT – blood or marrow transplantation) לטיפול בממאירויות המטולוגיות.

המשתתפות במחקר גויסו ממחקר בשם BMTSSי(BMT Survivor Study), שכלל מטופלות שעברו השתלה בין השנים 1974-2014 ושרדו לפחות שנתיים ההשתלה. החוקרים לא כללו נשים שעברו הקרנות לבית החזה לפני הבבשתלה או נשים עם היסטוריה של סרטן שד. המשתתפות במחקר התבקשו למלא את סקר ה-BMTSS, אשר כלל שאלות מפורטות לגבי אבחנה של סרטן שד. בנוסף, החוקרים אישרו את האבחנה של סרטן שד ע"י סקירה של דוחות פתולוגיים או רישומים של רופאים. בהמשך, החוקרים בחנו את הקשר בין קרינה כלל גופית להתפתחות של סרטן שד בהמשך.

במחקר השתתפו 1,464 נשים ששרדו לאחר קרינה כלל גופית, וחציון תקופת המעקב היה 9.3 שנים לאחר ההשתלה. 660 מטופלות (46%) עברו טיפול קרינה כלל גופית. תוצאות המחקר חשפו כי 37 נשים פיתחו סרטן שד (19 נשים מקבוצת ההשתלה האלוגנית ו-18 נשים מקבוצת ההשתלה האוטולוגית).

החוקרים הראו כי חשיפה לקרינה כלל גופית קשורה לסיכון מוגבר להתפתחות סרטן שד בקרב נשים שעברו השתלה אלוגנית ובקרב נשים שעברו השתלה אוטולוגית. בנוסף, נמצא כי חשיפה לתרופות אלקליות (alkylating agents) לפני ה-BMT הייתה קשורה לסיכון מוגבר להתפתחות סרטן שד בקרב נשים שעברו BMT אוטולוגי. כמו כן, החוקרים מצאו כי בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, חשיפה ל-TBI לפני גיל 30 שנים הייתה קשורה לסיכון מוגבר פי 4.4 להתפתחות של סרטן שד בקרב נשים שעברו BMT אלוגני ופי 4.6 בקרב נשים שעברו BMT אוטולוגי.

החוקרים הסיקו כי הקשר בין קרינה כלל גופית והתפתחות של סרטן שד בהמשך, בייחוד בקרב נשים שטופלו בגיל צעיר, כמו גם חשיפה לתרופות אלקליות לפני השתלת מוח עצם/תאי דם, מדגים כי יש צורך בביצוע בדיקות סקר לגילוי מוקדם של סרטן השד.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *