מחקרים

האם שומן הגוף מגן על נשים מפני מחלות לב?

לפי מחקר שפורסם לאחרונה, אצל נשים, בניית מסת שריר עשויה להיות חשובה יותר מאשר ירידה במשקל לבריאות הלב וכלי הדם

פעילות גופנית (אילוסטרציה)
פעילות גופנית (אילוסטרציה)

ידוע שאחת ההמלצות למניעת מחלות קרדווסקולריות היא ירידה במשקל. מחקר שנערך לאחרונה בארה"ב מצא כי אצל גברים ונשים כאחד, מסת שריר גבוהה יותר נקשרה לתמותה נמוכה יותר ממחלות קרדיווסקולריות (CVD), ואילו דווקא כמות שומן גבוהה יותר בגוף מורידה את הסיכון לתמותה ממחלות אלה אצל נשים אך לא אצל גברים.
החוקרים טוענים כי אצל נשים בניית מסת שריר עשויה להיות חשובה יותר מאשר ירידה במשקל לבריאות הלב וכלי הדם, ובמלים אחרות, נשים צריכות לעשות פחות דיאטה וללכת יותר לחדר כושר.
החוקרים ציינו שבמהלך חמישים השנים האחרונות, שיעורי התמותה ממחלות לב וכלי דם ירדו בקרב גברים ונשים בארצות הברית, אך קצב הירידה היה איטי יותר בקרב נשים, ולמעשה שיעור התקפי הלב אצל נשים בגילאי 35-54 עולה.
מחקרים קודמים מראים שלמרות שלנשים יש שכיחות נמוכה יותר של מחלות קרדיווסקולריות בהשוואה לגברים, יש להן שיעור תמותה גבוה יותר ופרוגנוזה גרועה יותר לאחר אירוע לב חמור.
בשנים האחרונות עלתה המודעות לכך שמחלות לב וכלי דם משפיעות בצורה שונה על נשים וגברים, וכתוצאה מכך צריך לבדוק אם ההמלצות על שמירת בריאות הלב וכלי הדם צריכות להיות שונות לגברים ונשים.
מחקר חדש שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה מצביע על כך שנשים צריכות להתמקד בשמירה או בהגדלת מסת השריר במקום באיבוד שומן. הממצאים מופיעים בכתב העת Journal of the American Heart Association.

החוקרים ניתחו את נתוני הרכב הגוף מסקר בדיקת בריאות ותזונה לאומי בין השנים 1999–2004 ואת נתוני התמותה ממחלות קרדיווסקולריות בין השנים 1999-2014. הנתונים הגיעו מ5,627 נשים ו-5,836 גברים, כולם מעל גיל 20. על סמך הנתונים, החוקרים חילקו את משתתפי המחקר לארבע קבוצות: מסת שריר נמוכה ושומן נמוך בגוף; מסת שריר נמוכה ושומן גבוה בגוף; מסת שריר גבוהה ושומן נמוך בגוף;מסת שריר גבוהה ושומן גבוה בגוף.
אצל גברים ונשים, הנתונים הראו שרמות גבוהות יותר של שומן קשורות לתמותה גבוהה יותר ממחלות לב וכלי דם, ללא קשר למסת השריר. עם זאת, לאחר שקוזזו גורמים אחרים הידועים כמשפיעים על תמותה ממחלות לב וכלי דם, הקשר בין שומן בגוף לסיכון למות ממחלות כאלה השתנה לחלוטין אצל נשים.
לאחר ביצוע התאמות אלו, החוקרים מצאו כי נשים עם שומן גבוה בגוף ומסת שריר גבוהה היו בסיכון נמוך ב -42% למות ממחלות לב וכלי דם בהשוואה לנשים עם מסת שריר נמוכה ושומן נמוך.

לעומת זאת, גברים עם מסת שריר גבוהה ושומן גוף גבוהים היו בסיכון מופחת ב -26% למות ממחלות אלה בהשוואה לגברים עם מדידות נמוכות, ואילו אצל גברים עם מסת שריר גבוהה ושומן נמוך, הסיכון למוות היה נמוך ב- 60%.
החוקרים סבורים שהמחקר תומך בצורך בשינוי בייעוץ שרופאים צריכים לתת לנשים, והוא שחשוב יותר להגדיל את מסת השריר בגוף באמצעות פעילות גופנית, ופחות חשוב להתמקד בירידה במשקל.
החוקרים ציינו שההשפעה המגינה לכאורה של השומן אצל נשים התגלתה רק לאחר התאמה לגורמי סיכון אחרים למחלות לב וכלי דם כמו רמות כולסטרול, יתר לחץ דם, סוכרת וטרום סוכרת, וטיפולים הורמונליים חלופיים בגיל המעבר. קיימים יחסי גומלין מורכבים מאוד בין שומן בגוף לבין גורמי סיכון אחרים אלה. לדוגמא, עודף משקל מגביר את הסיכון לסוכרת וליתר לחץ דם, מה שמגדיל בתורו את הסיכון למחלה קרדיווסקולרית.
עם זאת, המחברים מציינים כמה דרכים מתקבלות על הדעת בהן השומן עשוי לספק הגנה מסוימת לנשים. הם מצטטים מחקר קודם שמצביע על כך שלשומן בירכיים ובישבן יש השפעה מגנה על חילוף החומרים שמקזז את הנזק מנגרם משומן בטני.
הם גם מציינים שאצל נשים לפני גיל המעבר, הגוף מאחסן כ -50% מהשומן שלו ממש מתחת לעור בירכיים ובישבן, ואילו אצל גברים הגוף מאחסן 98% מכלל השומן בצורה עמוקה יותר בפלג הגוף העליון.
במהלך ואחרי גיל המעבר אצל נשים, רקמת שומן מתחילה להצטבר בבטן, שם היא קשורה לסיכון מוגבר ללקות במחלות לב וכלי דם.
המחברים מציינים גם שאצל נשים וגברים בני אותו גיל ומשקל, הנשים נוטות לצבור שומן על ידי הכפלת מספר תאי השומן, ואילו הגוף הגברי בדרך כלל מגדל תאי שומן גדולים יותר, ותאי שומן גדולים קשורים לתופעות מטבוליות שליליות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00