מחקרים

האם שעת השינה משפיעה על הסיכון למחלות לב?

מחקר מצא קשר בין סיכון נמוך לפתח מחלת לב וכלי דם אצל נשים ושעת שינה בין 22:00-23:00

שינה עמוקה. אילוסטרציה

מחקרים שנערכו בערב תומכים ברעיון שמחסור בשעות שינה עלול לגרום למחלות לב וכלי דם. מחקר חדש שנערך בבריטניה בדק איך השעה בה הולכים לישון משפיעה על בריאות הלב וכלי הדם. המחקר התפרסם ב- European Heart Journal. המחקר מצא שנשים שנוהגות ללכת לישון בין השעות 22:00 ל-23:00  מפתחות מחלות לב וכלי דם פחות מאשר נשים שישנות מוקדם או מאוחר יותר.

החוקרים סבורים שהתוצאות מראות שהזמן האופטימלי ללכת לישון הוא בזמן ספציפי במחזור 24 השעות של הגוף, וסטיות עשויות להזיק לבריאות. לפי תוצאות המחקר, הזמן המסוכן ביותר היה אחרי חצות, אולי משום שהפחית את הסבירות לראות אור בוקר, שמאפס את שעון הגוף.

לגוף יש שעון פנימי של 24 שעות (השעון הצירקדי, או השעון הביולוגי) שעוזר לווסת את התפקוד הפיזי והנפשי. למרות שלא ניתן להסיק סיבתיות מהמחקר, תוצאותיו מצביעות על כך ששעות שינה מוקדמות או מאוחרות עשויות בסבירות גבוהה יותר לשבש את שעון הגוף, עם השלכות שליליות על בריאות הלב וכלי הדם.

במחקר היו 88,026 משתתפים, 58% מהם נשים' שפרטיהם הועלו למאגר נתונים בריטי בין 2006 ל-2010. גילם נע בין 43 ל-70 שנים, והגיל הממוצע היה 61. המשתתפים מילאו שאלונים שדיווחו על גילם, מין, מצב סוציו-דמוגרפי, כמות השינה שאליה הם רגילים, האם הם חווים הפרעות בשינה, והכרונוטיפ שלהם – האם הם מתעוררים מוקדם או שהם ינשופי לילה, והאם הם מעשנים. בנוסף, נמדדו מסת הגוף שלהם, לחץ הדם ורמות הכולסטרול, ונוכחות סוכרת.

כל משתתף צויד בשעון יד מיוחד שעקב במדויק אחר הזמן בו נרדמו בהתאם לחוסר התנועה של היד. החוקרים אספו נתוני שינה ראשוניים במשך שבוע. החוקרים עקבו אחרי התפתחות של מחלות לב וכלי דם אצל המשתתפים במשך 5.7 שנים. מחלות לב וכלי דם כללו: התקף לב, אי ספיקת לב, שבץ מוחי, מחלת לב איסכמית כרונית והתקף איסכמי חולף.

במהלך תקופת המעקב, 3,172, או 3.6%, מהמשתתפים פיתחו מחלת לב או כלי דם. לפי המחקר, הסיכון למחלה כזו היה שונה אצל נשים וגברים. השכיחות הנמוכה ביותר של מחלות לב וכלי דם הייתה אצל נשים שהלכו לישון בין 22:00 ל-22:59. לעומתן, נשים שנרדמו בין השעות 23:00 ל-23:59. היו בסיכון גבוה ב-12% לפתח מחלת לב או כלי דם. הסיכון הגבוה למחלה היה כאשר הלכו לישון אחרי חצות (25%) או לפני 22:00 (24%).

עבור גברים, הקשר החזק היחיד לסיכון גבוה יותר לחלות במחלת לב או כלי דם היה אצל גברים שהלכו לישון לפני 22:00. החוקרים משערים שההבדל בין גברים ונשים עשוי לנבוע מהאופן שבו המערכת האנדוקרינית מגיבה להפרעה בקצב הצירקדי אצל גברים ונשים. סיבה אפשרית נוספת היא הגיל המבוגר יחסית של המשתתפים במחקר, שכן הסיכון של נשים לחלות במחלות לב וכלי דם עולה לאחר גיל המעבר.

למרות שהממצאים אינם מראים סיבתיות, החוקרים ציינו שתזמון השינה התגלה כגורם סיכון לבבי פוטנציאלי – ללא תלות בגורמי סיכון אחרים ובמאפייני שינה, והוסיפו שתזמון שינה והיגיינת שינה בסיסית יכולים להיות יעד של בריאות הציבור בעלות נמוכה להורדת הסיכון למחלות לב.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00