מחקרים

האם תרופות נגד דיכאון יעילו לטיפול בכאב כרוני?

מחקר חדש מצא כי תרופות מסוימות נגד דיכאון עשויות להיות יעילות בטיפול במצבי כאב כרוני מסוימים – פיברומיאלגיה למשל, אך במחקרים אחרים חסרות ראיות משכנעות לגבי יעילותן

כדורים נגד דיכאון. אילוסטרציה

כאב כרוני משפיע על בין שליש למחצית מאוכלוסיית בריטניה. הטיפול בכאב כרוני הוא לרוב לא אופטימלי, מאחר ולתרופות נפוצות המשמשות לטיפול במצבים אלה כיום יש יתרונות מוגבלים או לא ידועים, ולעיתים תופעות לוואי מזיקות. תרופות נגד דיכאון נרשמות מדי פעם כדי לסייע בניהול כאב כרוני, גם כאשר לאדם המושפע אין הפרעת מצב רוח כמו דיכאון, והשימוש בהן גדל עם הזמן. אנשים רבים אינם מודעים לכך שתרופות מסוימות נגד דיכאון נרשמות גם לטיפול במצבי כאב כרוני מסוימים.

צוות בינלאומי של חוקרים, ביניהם אקדמאים מאוניברסיטת וורוויק, מצא כי סוגים מסוימים של תרופות נוגדות דיכאון היו יעילים בטיפול בחלק ממצבי כאב אצל מבוגרים, אך אחרים לא היו יעילים, או שהיעילות לא הייתה ידועה.

המחקר, שפורסם בכתב העת The BMJ, סקר את הבטיחות והיעילות של תרופות נגד דיכאון בטיפול בכאב כרוני, ולראשונה איגד את כל הראיות הקיימות במסמך אחד. לדברי החוקרים, התוצאות מראות כי רופאים צריכים לשקול את כל הראיות לפני שהם מחליטים לרשום תרופות נגד דיכאון לניהול כאב כרוני.

פרופסור מרטין אנדרווד מאוניברסיטת וורוויק, אחד ממחברי המאמר, אמר: "יש לתרופות נגד דיכאון היכולת לעזור לאנשים החיים עם כאב כרוני, עם זאת, יכולת זו מוגבלת יותר ממה שחשבו בעבר. לתרופות נגד דיכאון עלולות להיות תופעות לוואי לא נעימות לחולים, שעדיף להימנע מהן. אנחנו צריכים לעבוד קשה יותר כדי לעזור לאנשים אלה לנהל את הכאב שלהם ולחיות טוב יותר, מבלי להסתמך על רישומי תרופות בלבד".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00