שינה

הבנת הקשר בין השינה, השעון הביולוגי והבריאות הנפשית שלנו

בעיות בשינה ובשעון הביולוגי הפנימי שלנו יכולות לעורר או להחמיר מגוון של הפרעות פסיכיאטריות, על פי סקירה חדשה של מחקרים עדכניים

בריאות הנפש. אילוסטרציה

בעיות בשינה ובשעון הביולוגי הפנימי שלנו יכולות לעורר או להחמיר מגוון של הפרעות פסיכיאטריות, על פי סקירה חדשה של ראיות מחקריות עדכניות. הסקירה, שפורסמה בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), מציעה כי השגת הבנה טובה יותר של הקשר בין שינה, שעון ביולוגי ובריאות הנפש עשויה לפתוח את הדלת לטיפולים הוליסטיים חדשים ולהקל על הטיפול בבעיות של בריאות הנפש.

"הפרעות בשעון הביולוגי ובשינה הן הכלל, ולא היוצא מן הכלל, בכל קטגוריה של הפרעות פסיכיאטריות", אומרת ד"ר שרה ל. צ'לאפה מאוניברסיטת סאות'המפטון, מחברת בכירה של המאמר. "הפרעות שינה, כמו נדודי שינה, וחלקן בבריאות הנפש מובן היטב בכל הנוגע להתפתחות והמהלך של הפרעות פסיכיאטריות, אבל ההבנה שלנו לגבי הפרעות בשעון הביולוגי משתרכת מאחור. חשוב להבין כיצד גורמים אלה מתקשרים כדי שנוכל לפתח וליישם התערבויות בשינה ובשעון הביולוגי שיועילו לתסמיני השינה והבריאות הנפשית של החולים".

נדודי שינה שכיחים יותר בקרב אנשים עם הפרעות נפשיות מאשר באוכלוסייה הכללית – במהלך הפוגה, אפיזודות חריפות ובמיוחד בפסיכוזה מוקדמת, בהן יותר ממחצית האנשים סובלים מקושי להירדם וקושי בשמירה על שינה רציפה. כרבע עד שליש מהאנשים עם הפרעות במצב הרוח סובלים מנדודי שינה ומהיפרסומניה – החולים מתקשים לישון בלילה, אך ישנוניים יותר בשעות היום. שיעור דומה של אנשים עם פסיכוזה חווים שילוב זה של הפרעות שינה.

צוות בינלאומי של חוקרים מאוניברסיטת סאות'המפטון, קינגס קולג' לונדון, אוניברסיטת סטנפורד ומוסדות אחרים בחן עדויות עדכניות על גורמים שינה והשעון הביולוגי הפנימי, תוך התמקדות במתבגרים ומבוגרים צעירים עם הפרעות פסיכיאטריות. גיל ההתבגרות והבגרות המוקדמת זה הזמן בו אנשים נמצאים בסיכון הגבוה ביותר לפתח הפרעות נפשיות, ובמקביל צפויות הפרעות בשינה ובשעון הביולוגי.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00