אריכות ימים

המדריך לחיים ארוכים – הרופא היפני מגלה את הסוד

כולנו מייחלים לבריאות טובה ולאריכות ימים אבל איך עושים את זה? ההסבר במשנתו של ד"ר שיגיקי הינוהארה, מייסד תנועת הקשישים החדשה שהאריך ימים עד גיל 106

אריכות ימים, זיקנה. אילוסטרציה
אריכות ימים, זיקנה. אילוסטרציה

הסטטיסטיקה אומרת כי בממוצע, תוחלת החיים הארוכה ביותר בעולם שייכת ליפנים, גברים ונשים כאחד. זה עדיין לא אומר שכל היפנים מאריכים ימים. אחת הסיבות לשיעור הגבוה של קשישים ביפן הוא שיעור הילודה הנמוך במדינה ושיעור תמותה נמוך של תינוקות כגורם נוסף להארכת תוחלת החיים הממוצעת. עם זאת, לפני 50 שנה חיו ביפן רק 100 איש בני מאה ואילו כיום מספרם הולך ומטפס אל מעבר ל-30 אלף.

ד"ר שיגיקי הינוהארה. מייסד תנועת הקשישים החדשה. צילום: ויקימדיה

ד"ר שיגיקי הינוהארה. מייסד תנועת הקשישים החדשה. צילום: ויקימדיה

ד"ר שיגיקי הינוהארה (Hinohara Shigeaki) נולד בשנת 1911 ונפטר בשיבה טובה בגיל 106, בשנת 2017. הינוהארה סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטת קיוטו בשנת 1937 ונחשב טרם מותו לאחד מאנשי הרפואה והחינוך הוותיקים בעולם. בשנת 1941 החל לעבוד כפנימאי בבית החולים הבינלאומי סנט לוק בטוקיו, בהמשך ניהל את המחלקה הפנימית ואת בית החולים ולימד במכללת סנט לוק לסיעוד. הוא פרסם כ-15 ספרים מאז יום הולדתו ה-75, כולל הספר "חיים ארוכים, חיים מאושרים", שמכר יותר ממיליון עותקים.

הפנימאי הוותיק ביותר ביפן נראה בראיון שנתן שנה לפני מותו צעיר בהרבה מ-105 שנותיו, הוא שקל כ-60 ק"ג, משקל שעליו שמר מאז שנות ה-30 לחייו. "הגורם העיקרי לאריכות ימים הוא תזונה נכונה", הסביר באותו ראיון. "בני ה-70 ומעלה היום שנולדו לפני המלחמה אכלו במשורה, וגם היום רובם לא אוכלים ארוחות כבדות. אם אתה מגביל את צריכת הקלוריות ואת צריכת הכולסטרול, תהיה לך פחות הסתיידות עורקים, גורם עיקרי למחלות", הסביר.

"אנשים שחיים חיים ארוכים, ללא הבדל לאום, גזע או מין, חולקים דבר אחד משותף: כמעט אף אחד מהם אינו סובל מעודף משקל. השמנת יתר גורמת ללחץ על הלב ומעלה את הסיכוי להסתיידות עורקים. כשאתה צעיר, הצריכה הקלורית היא חשובה ורבה, אבל החל מגיל 60 יש להיזהר עם הקלוריות ולחתוך מהתפריט שומן מהחי המכיל כמויות גדולות של כולסטרול".

אל תמלאו את הבטן

כמייסד תנועת הקשישים החדשה, ד"ר הינוהארה עודד אחרים לחיות חיים ארוכים ומאושרים. הוא ביקש לציין את כתביו של Ekiken Kaibara, חכם יפני קונפוציאני (1630-1714) שכתב בתקופת אדו מדריך לחיים בריאים וסבר כי אחת הדרכים להישאר בריאים היא להפסיק לאכול כאשר הקיבה מלאה ב-80%. "הייתי אומר ש-70% אפילו טוב יותר", אמר ד"ר הינוהארה. "איכלו מספיק כדי להישאר בטווח המשקל הרצוי ולעולם אל תמלאו את הבטן שלכם בצורה מוגזמת. זה גורם לישנוניות ולעצלות – דברים שפוגעים באנרגיה אבל זה לא אומר שצריך לאכול רק ירקות או להימנע ממאכלים שאוהבים. זה בסדר לאכול קצת בשר ודגים והדבר החשוב ביותר הוא כאמור לשמור על צריכת קלוריות נמוכה ולצמצם שומן מן החי וסוכרים".

ותרו על לוחות זמנים והמשיכו לעבוד

כדי לשמור על איזון קלורי, המליץ לשרוף קלוריות בכל דרך: ללכת הרבה ברגל, להימנע מדרגנועים וממעליות ולשאת מטענים במידת היכולת. "נכון", אמר, "הגיל מקשה על המפרקים, לכן צריך לתרגל כדי לשמור על גמישותם. אם לא תוכלו לתפעל את המפרקים, לא תרצו לנוע ובכך גם תפחיתו מפגשים חברתיים ואת הסיכוי לאינטראקציה אנושית. הפעילות גופנית היא חשובה מאוד, וללא חיים פיזיים פעילים עלולה להתפתח דמנציה", הסביר.

אנרגיה, אמר הינוהארה, מגיעה מהרגשה טובה ולא מאוכל טוב או משינה מרובה. "כולנו זוכרים איך כילדים נהגנו ליהנות ולעתים קרובות שכחנו שצריך לאכול או לישון. אני מאמין שאנחנו יכולים לשמור על הגישה הזו גם כמבוגרים. עדיף לא לעייף את הגוף עם יותר מדי חוקים כמו 'זמן ארוחת צהריים' או 'זמן שינה'. חייבים תמיד להזרים אנרגיה חיובית ויצירתית ולעסוק בפעילויות מהנות. ככל שיהיו לכם יותר דברים לצפות להם, כך החיים שלכם יהיו יותר קצביים ומעניינים".

לדבריו, אנשים שאוהבים את עבודתם הם בעלי דחף טבעי לחיות זמן רב יותר כדי שיוכלו להמשיך לעשות את מה שהם אוהבים. "אחרי גיל הפרישה, אנשים מפסיקים בדרך כלל לעשות את מה שעשו כמעט כל החיים. מגיל 65", הוא העיד על עצמו, "המשכתי לעבוד כמתנדב בבית החולים ואני עדיין משקיע שעות ארוכות בהתנדבות ונהנה מכל רגע".

רופאים לא יכולים לרפא את כולם 

ד"ר הינוהארה השיא עצה של רופא: "כשהרופא ממליץ על בדיקה או ניתוח, תשאלו אותו האם היה מציע אותו תהליך לאשתו או לילדיו. בניגוד לאמונה הרווחת, רופאים לא יכולים לרפא את כולם, אז מדוע לגרום כאב מיותר באמצעות ניתוח?". החלופה, לדבריו, נמצאת מסביבנו: "יש כוח ריפוי חזק מאוד ביופי ובשפע שלטבע יש להציע. בין אם זה בצורת גינה שאתם מטפחים, בעל חיים שאתם מגדלים, או פשוט שירת ציפורים. את מה שהנשמה צריכה, אף רופא לא יכול לרשום. עיסקו באומנות, מוזיקה וביופי של הטבע, משום שאנחנו כבר חלק ממנו בכל מקרה".

הינוהארה פנה למערכות הבריאות בבקשה להגביר את מערך טיפולי התרפיה לחולים. "הכאב הוא נוראי, וליהנות זו הדרך הטובה ביותר לשכוח ממנו. אם לילד יש כאב שיניים, ואתם משחקים איתו, הוא מיד ישכח את הכאב. כולנו רוצים ליהנות קצת ובתי החולים חייבים לספק את הצרכים הבסיסיים של המטופלים. בבית החולים סיינט לוק", סיפר, "יש לנו טיפולי תרפיה במוזיקה, תרפיה עם חיות ואפילו שיעורי אמנות".

הרופא הקשיש השיא עוד עצה חשובה לחיים בריאים וארוכים: "אל תפתחו קיבעון לדברים חומריים. זיכרו שאינכם יודעים מתי תלכו, ואתם לא יכולים לקחת איתכם כלום לעולם הבא. במקום זאת, שתפו את מה שאתם יודעים. אנשים מלומדים נמצאים בכל מקום, אך נדיר למצוא את אלה שעושים מאמצים לחלוק את הידע שלהם. נסו למצוא דרכים לשתף את הידע והחוכמה שאספתם עם השנים והניסיון ותנו בחזרה כדי שאחרים יוכלו להפיק תועלת מהידע שלכם".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00