מחקרים

החל ניסוי קליני ראשון בחיסון אלצהיימר

אחרי שחוקרים הראו שהשימוש בחיסון נגד אלצהיימר אצל עכברים יעיל ובטיחותי, קבוצה קטנה של בני אדם תקבל את החיסון שניתן דרך האף

דלקת מוח, אלהציימר. אילוסטרציה

מדענים מבית חולים בבוסטון החלו לאחרונה בניסוי קליני שלב 1 כדי לראות אם הטיפול הפוטנציאלי יכול להיות בטוח לבני אדם, כך דיווח בשבוע שעבר העיתון Business Insider. צוות החוקרים הראה בעבר שהחיסון שניתן דרך האף יכול למנוע ולטפל במחלה במודל עכבר המדמה אלצהיימר. מחקרים אלו פורסמו ב-2005, 2008 ו-2012. אם הניסוי החדש יראה שהחיסון בטוח בבני אדם, מחקרים נוספים יבחנו אם הוא גם יעיל.

מחלת אלצהיימר היא מצב של התנוונות עצבית והסוג הנפוץ ביותר של דמנציה. אנשים עם המחלה מפתחים את התסמינים בדרך כלל לאחר גיל 60. מחלת האלצהיימר מתאפיינת באובדן מתקדם של התפקוד הקוגניטיבי, וכאשר הוא חמור ביותר, ייתכן שאדם לא יוכל להגיב לעולם הסובב אותם.

במשך 20 שנות מחקר לא הצליחו לייצר טיפולים שיעצרו את התקדמות המחלה, וכמה חברות תרופות גדולות נטשו לחלוטין את המשימה של פיתוח תרופה נגד אלצהיימר. הטיפול בחולים מתמקד בהפחתת תסמיני המחלה, כמו אובדן זיכרון, נדודי שינה ואובדן מיומנויות שפה או חשיבה – לזמן מוגבל. החיסון משתמש בחומר שנקרא פרוטולין כדי לעורר את מערכת החיסון. פרוטולין הוכח כבטוח בבני אדם כחלק מטיפולים אחרים.

המדענים מקווים שהחיסון יפעיל תאי דם לבנים הממוקמים בבלוטות הלימפה בצוואר, ויעודד את תאי החיסון הללו לנקות פלאק עמילואיד בטא, סימן ההיכר של מחלת האלצהיימר. הפלאק הדביק נוצר כאשר חתיכות של חלבון בטא עמילואיד מצטברות בין תאי עצב, מה שעלול לשבש את יכולתו של אדם לחשוב או לזכור מידע. אם תוצאות מחקר שלב 1, הנעשה בדרך כלל כדי לקבוע את המינון והפרמקוקינטיקה המתאימים של התרופות, יהיו חיוביות, ייערכו מחקרי שלב 2 ושלב 3 כדי לקבוע את היעילות והבטיחות של הטיפול.

התחלת הניסוי בבני אדם היא אבן דרך חשובה במחקר אלצהיימר, אך נותרו עדיין מכשולים רבים להוכיח שהחיסון הוא טיפול בטוח ויעיל. ראשית, קיים הבדל משמעותי בין מודלים של עכברים למשתתפים אנושיים, במיוחד לגבי מחלת האלצהיימר. בנוסף, הניסוי כולל 16 אנשים בלבד, והוא מתייחס בעיקר לבטיחות. משתתפי הניסוי הם אנשים מבוגרים, בין הגילאים 60-85 עם מחלת אלצהיימר סימפטומטית, ומשתמשים בכמויות זעירות של החיסון הזה כדי לוודא שהוא בטוח עבור אנשים עם מחלת אלצהיימר.

הרציונל המדעי מאחורי החיסון הוא שתאי מערכת החיסון במוח מעורבים בפיתוח מחלת אלצהיימר.  הגישה של החיסון היא שעידוד המערכת החיסונית באופן כללי (ולא ספציפית לגבי אלצהיימר) תסייע למניעת המחלה. אולם, ידוע גם שתאי מערכת החיסון מעורבים במספר דרכים בשלבים שונים של המחלה.

חלק ממערכת החיסון מועילה במוח, על ידי חיסול פתולוגיות, אולם חלק אחר של מערכת החיסון מזיק ומפריש חומר רעיל שגורם לדלקת. הדאגה היא שאם התגובה החיסונית מופיע בזמן הלא נכון של המחלה, היא עלולה להחמיר את המצב במוח.

לפני כחצי שנה אישר מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) את התרופה החדשה הראשונה לאלצהיימר מזה כמעט 20 שנה, עירוי נוגדנים בשם Aduhelm. אולם האישור היה שנוי במחלוקת, שכן התרופה לא שיפרה באופן משמעותי את הזיכרון או הקוגניציה בניסויים קליניים. הוכח כי אדולם מורידה את רמות העמילואיד בטא במוחם של חולי אלצהיימר, אך ועדה מייעצת של ה-FDA קבעה שאין מספיק ראיות כדי לאשר שזה עובד כטיפול. חלק מהספקנות נבע מהעובדה שיצרנית התרופה, ביוג'ן, הפסיקה את הניסויים הקליניים בשלבים מאוחרים בשנת2019, שכן היא הניחה שהתרופה תיכשל. כמה חודשים לאחר מכן, קבוצה קטנה של משתתפים החלה להראות תוצאות חיוביות. כתוצאה מכך, ה-FDA הצביע על אישור התרופה במסגרת מסלול מואץ מיוחד עבור תרופות שעשויות להועיל לחולים גם כשיש אי ודאות לגבי יעילותן.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00