מחקרים

החשיבות של מגע עור לעור לאחר לידה מוקדמת

מגע עור לעור בין ההורה לתינוק בשעות הראשונות לאחר לידה מוקדמת מאוד מסייע בפיתוח הכישורים החברתיים של הילד – כך עולה ממחקר חדש

תינוק ואב, מגע עור לעור. אילוסטרציה

מגע עור לעור בין ההורה לתינוק בשעות הראשונות לאחר לידה מוקדמת מאוד מסייע בפיתוח הכישורים החברתיים של הילד – כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת JAMA Network Open על ידי חוקרים ממכון קרולינסקה ואחרים. המחקר מראה גם כי לאבות יש תפקיד חשוב יותר ממה שהראו מחקרים קודמים.

בפרקטיקה הנוכחית, תינוקות שנולדו זמן רב טרם המועד ממוקמים בדרך כלל באינקובטור כדי לשמור על חום גופם ולייצב אותם בשעות הראשונות לאחר הלידה.

במסגרת המחקר, פגים שנולדו בשבועות 28 עד 33 חולקו באקראי לטיפול מסורתי באינקובטור או למגע מיידי של עור לעור עם אחד ההורים. המחקר הניב מספר תוצאות המוכיחות, בין היתר, כי מגע מיידי של עור לעור בטוח לתינוקות ומועיל לייצוב הלב וכלי הדם שלהם ולשמירה על חום הגוף, וכי הוא נתפס כבעל ערך על ידי ההורים.

כעת, כחלק ממחקר זה, החוקרים חקרו גם את ההתפתחות החברתית בגיל ארבעה חודשים של 71 מהפגים הללו. הילדים חולקו באופן אקראי לקבל טיפול סטנדרטי באינקובטור או להיות מונח על החזה של אחד מהוריהם, של האם או של האב, במשך שש השעות הראשונות לאחר הלידה.

"מה שחדש במחקר שלנו הוא שאפשרנו גם לאבות מגע עור לעור מיד לאחר הלידה. ברוב המחקרים הקודמים, האם היא המטפלת העיקרית, אבל במחקר שלנו היו אלה האבות שהיו להם הכי הרבה מגע עור לעור", אומרת וויבקה ג'ונאס, מיילדת, מרצה בכירה ופרופסורית במחלקה לבריאות האישה והילד במכון קרולינסקה, כמו גם מובילת המחקר והמחברת האחרונה של המחקר.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00