מחלות לב

הידעתם? עודף משקל מתון טוב יותר להתמודדות עם מחלות לב

מחקר ישראלי-אמריקאי מצא: חולים עם עודף משקל מתון-גבוה מתו פחות לאחר אירוע לב, לעומת אנשים עם תת משקל, משקל תקין או עם השמנת יתר קיצונית

מחקר שנערך בבתי חולים בישראל (הדסה, הלל יפה ופדה-פוריה) וכן על ידי חוקרים מאוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת הרווארד וטורונטו, מציג ניתוח סטטיסטי ולפיו BMI גבוה לא תמיד מגדיל את הסיכון למחלת לב. המחקר טוען שהסיכון לתמותה מאוטם שריר הלב היה נמוך יותר בחולים עם עודף משקל מתון-גבוה, בהשוואה לבעלי משקל נמוך, תקין לפי BMI או גבוה במיוחד.

המחקר הראה שהקשר בין סיכון להתקף ומוות לבין ה-BMI מורכב יותר מכפי שהעריכו. הוא מתבטא בעקומה J. היא מעידה על שינוי מגמה ולא על עלייה רציפה בסיכון במקביל לעלייה במדד ה-BMI. הממצאים מתיישבים עם מחקרים קודמים המדגימים את "פרדוקס השמנת היתר".

הנתונים שנותחו היו של 125,405 גברים ונשים שאושפזו עם אוטם שריר הלב בארה"ב בשנים 2016-2015. אוכלוסיית החולים חולקה ל-6 קבוצות BMI מתת משקל ועד השמנת יתר קיצונית. הממצאים העיקריים היו: אנשים עם תת משקל, משקל תקין לפי חישוב BMI ועם השמנת יתר קיצונית היו בסיכון מוגבר לתמותה בזמן האשפוז בבית החולים לאחר האוטם. זאת בעוד שחולים עם עודף משקל מתון-גבוה  מתו פחות לאחר אירוע הלב.

המחקר פורסם לאחרונה ב-Vascular Health and Risk Management. החוקרים סבורים כי בשונה מהתפיסה המקובלת, השמנת יתר "מתונה" דווקא עשויה להגן מתמותה במחלות שונות. פרופ' עופר אמיר, מנחה המחקר מהפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן והאוניברסיטה העברית, הסביר: "לעניות דעתנו, הקונספט שככל שה-BMI נמוך יותר הוא מבטא בהכרח גם יכולת התמודדות בריאותית טובה יותר עם מצבי חולי חריפים או כרוניים אינו בהכרח נכון. עם זאת, יש עדיין לשים לב ש-BMI גבוה מדי – עודף משקל קיצוני – איננו מומלץ מבחינה בריאותית וההישרדות לאחר אוטם לבבי נמוכה יותר גם אצלם. נראה ש-BMI המשקף עודף משקל מתון הוא קרוב לוודאי הטוב ביותר בריאותית להתמודדות לפחות עם חלק ממחלות הלב".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
  1. כבר הראינו את זה לפני @נים, בגברים ישראליים. הן בבריאים ובמיוחד באנשים לאלר מחלה וסקולארית

  2. לדעתי מן הראוי היה לבדוק את היחס בין רקמת שריר לשומן ולא רק BMI .

0:00
0:00