מחלות לב

המולקולה שיכולה להגביר את ספירת תאי הדם הלבנים

צוות חוקרים מאוניברסיטת ייל גילה כי טיפול במולקולה חדשה יכול להעלות במהירות ובאופן זמני את רמות תאי הדם הלבנים – המהווים את החלק העיקרי של מערכת החיסון

מערכת החיסון. אילוסטרציה

צוות חוקרים מאוניברסיטת ייל גילה כי טיפול במולקולה חדשה המכונה ״A485״ יכול להעלות במהירות ובאופן זמני את רמות תאי הדם הלבנים – המהווים את החלק העיקרי של המערכת החיסונית של הגוף, השפעה שקשה לספק עם התרופות הזמינות כיום.

בניסוי, החוקרים מצאו כי חשיפה למולקולה בעכברים גרמה לתאי דם לבנים להתנייד ממח העצם, תגובה שיכולה לשמש בסיס לטיפול עתידי בחולים הזקוקים לחיזוק הפעילות החיסונית, אומרים החוקרים. הממצאים דווחו בכתב העת Immunity.

ישנן מחלות ומצבים מסוימים שבהם אנשים עשויים לסבול מספירת תאי דם לבנים נמוכה. אלה כוללים מצבים גנטיים – כגון נויטרופניה מולדת חמורה, מחלה נדירה אצל ילדים שמעלה את הסיכון שלהם לסבול מזיהומים חוזרים עקב רמות נמוכות של תאי דם לבנים הנקראים נויטרופילים – ומצבים נרכשים, כגון ספירת תאי דם לבנים מופחתת לאחר טיפול כימותרפי. בנוסף, ישנן מחלות כמו לוקמיה בהן רמות תאי הדם הלבנים גבוהות מדי.

עם זאת, כיום יש מעט אפשרויות פרמקולוגיות להתאמת ספירת תאי הדם הלבנים בחולים עם רמות חריגות.

במחקר החדש, החוקרים צפו בהשפעה שהייתה למולקולה A485 על תאי הדם בעכברים. המולקולה, שהחוקרים הציעו לכנותה "פרוברין", מעכבת חלבונים המווסתים את ביטוי הגנים, ולמעשה מפעילה או מכבה גנים.

"מצאנו שמולקולה זו, A485, עוררה עלייה חזקה בתאי הדם הלבנים, כולל אלה המעורבים הן במערכת החיסון הנרכשת והן במערכת החיסון המולדת", אמר ניקולאי יאשקה, המחבר הראשי של המחקר מבית הספר לרפואה של ייל.

״עלייה זו בתאי הדם הלבנים, שיצאו ממח העצם של בעלי החיים, התרחשה זמן קצר לאחר החשיפה ל-A485. כ-12 שעות לאחר מכן, אמרו החוקרים, ספירת התאים ירדה חזרה לרמות קודמות. השפעה קצרת טווח זו היא המפתח״, אמר יאשקה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00