דמנציה

הסימנים הראשונים שעלולים להעיד על דמנציה 

כיצד תוכלו לדעת אם ההורים המבוגרים שלכם התחילו לסבול מדמנציה? הנה כמה מהסימנים המובהקים שצריכים להדליק אור אדום

לזכור, לחשוב, להבין ולהתמצא במרחב – אלו הן יכולות מהחשובות ביותר שאדם חייב לעצמו לאיכות חייו. המצב שבו תפקוד החשיבה נפגם ובכך משפיע על התפקוד היומי נקרא דמנציה. הסיבה השכיחה יותר בגילאים מבוגרים יותר היא התפתחות אלצהיימר. לדברי ד"ר לאורה בודייב, רופאה ראשית בבית דיור נורית לתשושי נפש, דמנציה היא אובדן התפקוד הקוגניטיבי – חשיבה, זיכרון, הסבר והנמקה. היכולות התנהגותיות משתנות במידה כזו שהיא מפריעה לחיי היום יום ופעילויותיו של האדם.

דמנציה נעה בחומרתה מהשלב הקל ביותר, כשהיא רק מתחילה להשפיע על תפקודו של האדם, ועד לשלב החמור ביותר, בו על האדם להיות תלוי לחלוטין באחרים לעזרה בפעילויות בסיסיות של חיי היומיום.

הגורמים לדמנציה יכולים להשתנות, בהתאם לסוגי השינויים במוח שעשויים להתרחש. דמנציות אחרות כוללות LBD, דמנציה פרונטו-טמפורלית ודמנציה וסקולרית. מקובל שאנשים סובלים מדמנציה מעורבת – שילוב של שני סוגים או יותר של דמנציה. לדוגמה, אנשים מסוימים סובלים ממחלת אלצהיימר ודמנציה וסקולרית יחדיו.

"במרבית המקרים עבור בני משפחתם של האנשים הסובלים מדמנציה או אלצהיימר, לוקח זמן רב לזהות את התסמינים המופיעים לראשונה באמצע שנות ה-60 לחייהם. בשלבים הראשונים של המחלה מסוגל החולה לטפל בעצמו ברמה מסוימת, אך עם התקדמות המחלה הוא יזדקק ליותר ויותר עזרה בתפקוד היומי", אומרת ד"ר בודייב.

כיצד ניתן לזהות  את תחילת הדמנציה? יש כמה וכמה סימנים מובהקים לכך:

בלבול לפרקים – אדם שמתחיל לסבול מאלצהיימר נעשה מבולבל במהלך היום, לא מפוקס ולא חד מחשבה.

חוסר התמצאות במרחב ובזמן – התחלת איבוד ההתמצאות בסביבה הקרובה והמוכרת שלהם בשילוב איבוד תחושת זמן.

חוסר קשב וריכוז – אדם שמתחיל לסבול בתדירות מחוסר ריכוז בפעולות פשוטות יומיומיות, כאשר תוך כדי ביצוע הפעולה שכח מה התכוון לעשות או תוך כדי שיחה, מאבד את עיקר נושא השיחה  ושואל שוב ושוב מה נשאל או "מה שאלת אותי?".

הפרעה בתפיסה – אדם שמתחיל לחלות בדינציה לא תופס את המציאות ולא מתמודד איתה כפי שמצופה ממנו. לדוגמה: אדם גר לבד והוא מסרב לקבל עזרה חיצונית. בדרך כלל חולי הדמנציה יקשו מאוד על המטפלים בהם מבחינה מנטלית.

אגירה – דפוס התנהגותי נפוץ בקרב חולי אלצהיימר. איסוף חפצים /רהיטים/ דברים מהרחוב.

ירידה בזיכרון לטווח קצר – פעולות פשוטות יהפכו לפעולות מורכבות, ובאותה עת בביצוע ישכחו את המטרה לשמה התכנסנו. לדוגמה: ללכת למקרר וכשפותחים אותו לשכוח שרצינו חלב.

הפרעה התנהגותית ללא מודעות למצב – החולים מתחילים לנכס לעצמם התנהגות "מוזרה", "לא תואמת גיל", "קיצונית במידת מה", ללא מודעות. אחד המאפיינים הבולטים אצל החולים זה חיוג לאנשים בשעות לא שגרתיות וללא שום סיבה. גם אלימות ומיניות הם שני תסמינים שניתן לזהות אצל חולי דמנציה.

לסיכום, כדאי לשים לב לסימנים לעיל ולפנות לרופא פסיכוגריאטר לאבחון הבעיה ולטיפול במחלה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00