רפואת משפחה

הערכת רופא משפחה משפרת את מצבם של אנשים בדיכאון

שאלון נפוץ שאומץ על ידי רופאי משפחה כדי לעקוב אחר הטיפול בדיכאון אינו מספק יתרונות מיידיים לחולים, אך כן מספק יתרון לאחר תקופה ארוכה יותר – לפי מחקר חדש

כיצד ניתן להפחית כתיבת מרשמים אצל רופא המשפחה?

חוקרים ראשוניים שבדקו את הערכת שאלון שנקרא ״PHQ-9״ המעריך את חומרת הדיכאון, מצאו שהיא לא עשתה דבר כדי לשפר את הסימפטומים של המטופלים לאחר 12 שבועות, אך הראה יתרון במעקב ממושך יותר. רופאים משתמשים בשאלונים שונים כדי להעריך דיכאון ולהמליץ על טיפולים מתאימים. המחקר של אוניברסיטת סאות'המפטון, עם זאת, גילה כי חולים דיווחו על איכות חיים טובה יותר לאחר שישה חודשים אם הם ענו על שאלון PHQ-9 באופן עקבי.

ממצאי המחקר שנמשך ארבע שנים, שנערך עם אוניברסיטת ליברפול ואוניברסיטת קולג' לונדון, פורסמו בכתב העת British Journal of General Practice. לדבריו של פרופסור לרפואה ראשונית טוני קנדריק מאוניברסיטת סאות'המפטון, הראיות הנוכחיות לכך ששאלון PHQ-9s משפרים את ניהול הדיכאון עבור חולים בטיפול ראשוני אינן עקביות.

הוא הוסיף: "המחקר שלנו מראה כי אנשים שעקבו אחר ציוני PHQ-9 שלהם דיווחו על שיפור משמעותי ברווחה הכללית על פני תקופה ארוכה יותר של כשישה חודשים. התוצאות הראו בנוסף שאי אפשר לשלול הטבה לדיכאון חצי שנה לאחר תחילת ההערכה.״

"למרות נתונים אלה, לבקש מרופאי משפחה להשתמש בשאלון זה באופן קבוע ברפואה הראשונית נותר אתגר – במיוחד כאשר מטופלים מתקשים להזמין תורים".

המחקר בסאות'המפטון כלל יותר מ-500 מבוגרים עם דיכאון שטופלו במרפאות רופאי משפחה – מחצית מהמטופלים קיבלו את שאלון PHQ-9 פעמיים. לאחר 12 שבועות, לא היה הבדל משמעותי בציוני הדיכאון בין הקבוצות.

אמנם לאחר 26 שבועות, אלה שענו על השאלון דיווחו על איכות חיים טובה יותר והראו שיפור בכמה מדדים של חרדה ודיכאון. מעקב מסודר שנרשם על ידי רופא המשפחה יחד עם ציוני PHQ-9 העלה את הסיכוי כי המטופל יקבל תרופות נוגדות דיכאון במרשם ויראה איש מקצוע בתחום בריאות הנפש.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00