אורולוגיה

פתרונות רפואיים ברשת החברתית? תשקלו שוב

עד כמה ההמלצות למניעת סימפטומים של מערכת השתן התחתונה בנשים במדיות חברתיות הן מבוססות מדעית? הנה הנתונים המביכים

חיפוש מידע בסמארטפון. אילוסטרציה
חיפוש מידע בסמארטפון. אילוסטרציה

במחקר שפורסם בכתב העת Urology ניסו להעריך את רמת הראיות העומדות מאחורי המלצות למניעה של סימפטומים של מערכת השתן התחתונה בנשים במדיות חברתיות והתוצאות המביכות לא איחרו לבוא. לדוגמה: לפחות 89% מההמלצות באינטרנט לגבי טיפול ומניעה של תסמונת השלפוחית הכאובה אינן מבוססות ראיות.

החוקרים ביצעו אנליזה דיגיטלית של פוסטים ברשתות חברתיות. המידע נאסף באמצעות שירות כריית נתונים דיגיטלי. נבחרו בצורה אקראית 1,000 פוסטים שעסקו בנושאי צניחת איברי אגן, אי נקיטת שתן, שלפוחית רגיזה, דלקות בדרכי שתן תחתונות ותסמונת השלפוחית הכאובה. נעשתה סקירה ואנליזה של הפוסטים וכן נעשתה השוואה של ההמלצות לטיפול ומניעה של המחלות (שניתנו בפוסטים) להנחיות וקווי טיפול רשמיים.

מתוך 1,000 פוסטים, 158 הכילו 239 אסטרטגיות למניעה. בעבור צניחת איברי אגן זוהו ארבע אסטרטגיות, ב-25 מהם (61%) לא היתה ראיה מדעית. בעבור דלקות בשלפוחית השתן, ב-14 פוסטים מתוך 58 שנמצאו (29%) לא היתה ראייה מדעית. ההמלצות כללו גם שינויים תזונתיים והבססה של השתן.

בעבור שלפוחית רגיזה, נמצאו 28 פוסטים, כאשר בשמונה מהם (29%) לא היתה ראיה מדעית. בעבור אי נקיטת שתן, נמצאו 34 מאמרים, כאשר ב-12 (36%) מהם לא היתה ראיה מדעית – למשל טיפול בלייזר ואימון של שלפוחית השתן. בעבור תסמונת השלפוחית הכאובה, נמצא מספר האסטרטגיות הגבוה ביותר, רובן היו לא מבוססות ראיות מדעיות (70 מתוך 79, כלומר 89%).

החוקרים סיכמו שקיימים דיונים רבים באינטרנט בנושא של טיפול ומניעה בהפרעות של רצפת אגן, אולם לפחות שליש מהן חסרות בסיס ראייתי מדעי. החוקרים המליצו לשקול מעורבות של צוות רפואי ברשתות החברתיות לקידום טיפולים מבוססי ראיות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *