חדשות

הקץ למטושים בלוע ובנחיריים? חוקרים פיתחו בדיקת קורונה לא פולשנית

חוקרים פיתחו בדיקה חדשה שמנתחת את הרכב החלב המיוצר על ידי העור כדי לאבחן קורונה

בדיקת קורונה
בדיקת קורונה

חוקרים מאנגליה פיתחו בדיקה חדשה פחות פולשנית בהשוואה לשיטות הבדיקה הנוכחיות לאבחון נגיף הקורונה, כך דווח לאחרונה בכתב העת הרפואי ה-LANCET. בבדיקה משתמשים במטוש, אך במקום לחפור עמוק בתוך הלוע והנחיריים, מעבירים את המטוש על העור.

כיום משתמשים בשתי בדיקות אבחון לנגיף: בדיקות מולקולריות, שבהם מגלים חומר גנטי מהנגיף ובדיקות אנטיגן שבהן מגלים חלבונים מהנגיף. בדיקות אלה מאבחנות זיהומים פעילים, ואנשי מקצוע בתחום הרפואה מבצעים בדיקות אלה על ידי איסוף דגימות ריר תוך שימוש במקלון בדיקה ארוך בגרונו של האדם או במעברי האף, הליך פולשני ולעתים כואב. בדיקות מולקולריות נחשבות מדויקות ביותר, אך הן לוקחות יותר זמן.
התוצאות של בדיקות אנטיגן מהירות יותר, אך הן בדרך כלל פחות מדויקות.
רופאים משתמשים גם בבדיקות נוגדנים כדי לברר אם מישהו חלה לאחרונה בזיהום. סוג זה של בדיקה דורש דגימת דם.חוקרי חיסונים ממשיכים לנסות לשפר את בדיקות הקורונה כי שיטות פחות פולשניות יכולות לעודד יותר אנשים להיבדק, ותוצאות מדויקות יותר ומהירות יותר יכולות להאט את התפשטות הנגיף. צוות החוקרים מאוניברסיטת סארי שבבריטניה פיתח שיטה שמשתמשת במטושים לבדיקת הפרשות חֵלֶב (sebum) מהעור, במקום ריר או דם. חלב הוא חומר שמנוני, המיוצר בבלוטות החלב, שנמצאות מתחת לעור. החלב מורכב מתערובת של ליפידים, כולל טריגליצרידים וחומצות שומן.

נגיף קורונה פוגע בחילוף החומרים בגוף, כולל בהרכב השומנים של העור, והדבר עשוי לפגוע בתפקוד מחסום העור. בנוסף, זהו סימפטום הניתן לזיהוי של המחלה עצמה. בדיקת מטוש החלב מנתחת השינויים שהנגיף גורם לגוף, במקום לחפש את הנגיף עצמו. בדיקות חלב עור אינן חדשות, ומחקרים כבר הראו שמחלות כמו פארקינסון וסוכרת מסוג 1 משנות את הרכב החלב העורי.

במחקר, נאספו דגימות חלב מ-67 משתתפים מאושפזים 37 היו שליליים לקורונה ו-30 נמצאו חיוביים. הדגימות נאספו מאזורי עור עשירים בחלב, כמו הפנים, הצוואר או הגב.
פרופילי השומנים הראו כי רמות שומנים מסוימים היו נמוכות יותר בקרב המשתתפים שנמצאו חיוביים לקורונה בהשוואה לאנשים שנמצאו שליליים לנגיף. טריגליצרידים היו השומנים המופחתים באופן העקבי ביותר בקרב חולי הקורונה.

מחברי המחקר מציינים כי המדגם במחקר היה קטן, והראיות עדיין ראשוניות ולכן יש צורך במחקרים נוספים כדי לאשר את יעלותה של הבדיקה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *